Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Mořské houby, které jedí plast? Havajští vědci našli nové řešení v boji se znečištěním oceánů

Vědci na Havaji objevili mořské houby, které dokážou požírat plast. Tato novinka by mohla pomoci v boji proti znečištění oceánů, odborníci ale stále upozorňují, že nejdůležitější je především snížit samotnou výrobu plastů.

Honolulu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po odebrání vzorků mořských hub z písku, mořských řas a korálů poblíž havajského ostrova O’ahu zjistili, že více než 60 procent testovaných druhů dokáže požírat polyuretan (ilustrační foto)

Po odebrání vzorků mořských hub z písku, mořských řas a korálů poblíž havajského ostrova O’ahu zjistili, že více než 60 procent testovaných druhů dokáže požírat polyuretan (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Plastový odpad je jednou z největších ekologických hrozeb pro oceány, protože se rozkládá extrémně pomalu. Vědci z Havajské univerzity v Honolulu narazili na nečekané řešení – mořské houby, které si plastem doslova „zpestřují jídelníček“.

Po odebrání vzorků mořských hub z písku, mořských řas a korálů poblíž havajského ostrova O’ahu zjistili, že více než 60 procent testovaných druhů dokáže požírat polyuretan – jeden z nejběžněji používaných plastů. Některé houby navíc během experimentů zvýšily svou „rychlost stravování“ až o 15 procent za pouhé tří měsíce.

25:55

Jak chránit rostliny před invazními soupeři? Někdy stačí jen shrabat starou trávu

Číst článek

Tým nyní zkoumá, zda by se houby daly vyšlechtit tak, aby plast rozkládaly ještě efektivněji. Zároveň hledají další druhy, které by mohly likvidovat i jiné druhy plastového odpadu, které se hůře rozkládají.

Podle vědců jde o velký krok vpřed, samo o sobě to ale nestačí. „Technologické inovace jsou cenné, neměly by však zastínit nutnost snížit produkci plastů,“ upozorňuje Antaya March z Globalního centra pro nakládání s plasty na univerzitě v Portsmouthu.

Každý den se do oceánů dostane až osm milionů kusů plastového odpadu. Výsledkem jsou gigantické hromady plovoucího smetí, jako Velká tichomořská odpadková skvrna, která se nachází právě nedaleko Havaje a svou rozlohou trojnásobně přesahuje Francii.

Plasty přitom obsahují nebezpečné chemikálie a běžně končí i v potravním řetězci. Podle výzkumů má dnes plast v těle každá třetí ryba určená k lidské konzumaci.

Odborníci proto varují: „Nejúčinnější je zamezit plastům ve vstupu do oceánů. Jakmile jsou ve vodě, je už pozdě.“

Houby tak mohou být součástí řešení, pokud se ale nezmění náš vztah k plastům, oceány se budou dál plnit odpadem – bez ohledu na to, kolik mikroorganismů ho dokáže strávit.

Anna Hašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme