Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Čínskou společnost trápí rekordní počet krachujících manželství

Stále více partnerských svazků krachuje i v Číně. Otevření se světu a prudký ekonomický rozvoj v nejlidnatější zemi světa totiž mění i tradiční hodnoty. Počet rozvodů tak prudce roste, jen v roce 2010 zkrachovalo na 2 a tři čtvrtě milionu manželství. Rozvody v Číně ale mají být v budoucnu důstojnější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Pekingu ve frontě na autobus

Obyvatelé Pekingu ve frontě na autobus | Foto: Robert Mikoláš

Každá svatba začíná veselými oslavami, pokud ale manželství zkrachuje, přichází hádky, soudní bitvy o děti a nezřídka se někdejší zamilovanost změní v nenávist. Společnost s příznačným názvem If Love (když milovat) ze severní provincie Che-pej se proto rozhodla takovýto nedůstojný a bolestný rozchod partnerů změnit. A nejlepším způsobem prý je uspořádání obřadu, na kterém si oba partneři mohou v klidu a důstojně říci poslední sbohem.

Jak připomíná zpravodaj ČRo v Číně Robert Mikoláš, člověk si v této souvislosti vybaví francouzský film Cesta zhýčkaného dítěte s Jeanem-Paulem Belmondem, kdy hlavní hrdina pozve své přátele na oslavu rozvodu a své v té době už bývalé ženě s úsměvem říká ‘není rozkošná, ta má rozvoděnka‘. Přestože scény na filmovém plátně mají většinou daleko do životní reality, může podle firmy If Love i takovýto scénář skutečně nastat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozvodech v Číně mluvil v Ranním Radiožurnálu asijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

Jak říká jedna ze zakladatelek společnosti, paní Šu Čching, podobné obřady jsou totiž nezbytné jak při uzavírání sňatku, tak i v rozvodovém řízení, kdy lze do budoucna předejít vzájemnému ubližování. A kvůli tomu tento nápad navíc podporují i někteří psychologové.
Právě provincie Che-pej se přitom řadí k provinciím s nejvyšším počtem rozvodů v zemi, jen v loňském roce v ní totiž zkrachovalo 98,5 tisíce manželství a tento negativní trend i nadále pokračuje.

Za prvních pět měsíců letošního roku stoupl počet rozvodů v celé Číně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o více než 17 procent, manželství tak ukončilo téměř půl milionu párů.

„Stejně jako Západ, i Čína má podobné problémy. I u nás je jednou z hlavních příčin rozvodů manželská nevěra. Druhou domácí násilí, kdy muž bije ženu, a třetím jsou ekonomické potíže. Tedy, že manžel přijde o práci, ocitne se bez peněz a manželka se nechce vzdát určitého životního stylu, na který je zvyklá,“ vysvětluje pekingský právník Čchin Ťia-ťün.

Společnost If Love pořádající rozvodové obřady si tak prý na nezájem stěžovat nemůže a zisk má zřejmě zaručen i na dlouho dopředu.

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme