Čínský prezident byl ve Francii vřele přijat
Čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi se ve Francii dostalo vřelého přijetí. Prošel se po červeném koberci na letišti Orly v Paříži. Čekal tam na něj i na jeho ženu francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Oba státníci mají během odpoledne probrat a podepsat obchodní smlouvy mezi oběma zeměmi, pak je čeká oficiální státní banket.
Pozice Francie vůči Číně se od audience dalajlámy u Nicolase Sarkomy v roce 2008 dramaticky změnila. Obě strany o to usilovaly a hledaly k sobě cestu.
Naposledy se to podařilo Nicolasi Sarkozymu v dubnu, kdy byl na cestě v Číně. Už tam byly francouzsko-čínské vztahy vynikající.
O čínsko-francouzských vztazích hovoří zahraničněpolitický komentátor rozhlasu Milan Slezák.mp3
Jestliže Francie potřebuje Čínu a její obrovský trh, na němž chce uplatnit své výrobky a technologie, zrovna tak Čína potřebuje Francii, mimo jiné proto, že ve Francii vidí slabý článek v jednotné protičínské euroamerické frontě. Čína se snaží vytipovat si v Evropě jednotlivé země, které by byly náchylnější naslouchat jejím argumentům.
Prezidenti mají projednat kontrakty týkající se leteckého průmyslu. Předpokládá se, že Číňané koupí více než stovku airbusů za osm miliard amerických dolarů. Dále se jedná o spolupráci v jaderném programu a o výstavbu petrochemického závodu.
Agenda G20
Pokud jde o agendu G20, tedy mezinárodní měnový systém, jde o druhou základní položku v agendě, která se má projednat během tří dnů, které prezident Chu Ťin-tchao stráví ve Francii.
Číně i Francii jde o to, aby se mezinárodní měnový systém upevnil a aby v něm Čína dostala větší prostor. To už má Čína slíbeno z minulých dní, nyní jde už jenom o jednotlivosti.
Prezident Sarkozy, který začne předsedat skupině G20, se velmi potřebuje vykázat nějakým hmatatelným úspěchem.