Čínští komunisté vyloučili z politbyra vlivného funkcionáře Po Si-laje
V Číně pokračuje boj o vliv v politbyru komunistické strany. Čínští komunisté sesadili z pětadvacetičlenného politbyra donedávna vlivného funkcionáře Po Si-laje. Policie vzala do vazby také jeho manželku Ku Kchaj-laj, která je podezřelá z podílu na vraždě britského obchodníka. Přitom ještě nedávno se čekalo, že letos bude Po Si-laj naopak povýšen do nejužšího vedení strany, a tedy i celé země.
Téměř bezprecedentní politický skandál v moderní čínské historii, přinejmenším od potlačení studentských bouří v roce 1989. I tak je označován mocenský pád bývalého stranického šéfa v jednom z největších čínských měst, Čchung-čchingu.
Ještě loni v listopadu se s Po Si-lajem, hlavním komunistickým funkcionářem v Čchung-čchingu na jihozápadě země, sešel náměstek britského ministra zahraničí Jeremy Browne. Tehdy spolu diskutovali o čínsko-britském obchodu a o investicích.
O případu Po Si-laje mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák
Dnes už je všechno jinak. Čínská policie oznámila, že začala znovu vyšetřovat jeho manželku. Podezírá ji z účasti na vraždě britského podnikatele Neila Heywooda, s nímž prý měla obchodní spory. Británie čínský postup uvítala.
Charizmatický Po Si-laj byl už před měsícem odvolán z čela komunistické strany v Čchung-čchingu poté, co se jeden z jeho spolupracovníků pokusil zažádat o azyl na americkém konzulátu.
Moc vyčníval
Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka se jedná o mocenský boj o to, kdo ve skutečnosti ovládne zemi:
„Jde o to, zda nejvyšší vedení země, devítičlenný stálý výbor politbyra komunistické strany Číny, zůstane jako doposud orgánem, v němž rozhoduje většina. Oněch devět mužů má strach, aby nepřišel někdo tak schopný, oblíbený, jako je Po Si-laj, který by na sebe strhl veškerou moc. Pak je tam řada důvodů jiných, které ale podle mého názoru sloužily jako záminka.“
„Po Si-laj hlásal maoistické teze a chtěl se vracet k maoistické minulosti. To nynější komunisté, kteří jsou u moci, ale tvrdí, že Čínu zachrání soukromá ekonomika, nemohli snést,“ pokračuje Slezák.
Podle něj do Po Si-laje vkládali naděje především chudší lidé, kteří doplácejí na probíhající reformy. Po Si-laj si Číňany získal i svým tvrdým postupem proti organizovanému zločinu.
„Znalci ale říkají, že mezi těmi, kteří byli dopadeni a odsouzeni, byli také nevinní lidé. Hodili se jen do statistiky. Čím více odsouzených je, tím lépe. To známe ze všech komunistických režimů,“ dodává Slezák.
O záhadné smrti britského obchodníka v Číně mluvil na Rádiu Česko britský spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek
Britský ministr zahraničí oznámení z Pekingu o vyšetřování britského obchodníka Neila Heywooda uvítal. Řekl, že čínské úřady osobně požádal, aby úmrtí Neila Heywooda prošetřily. Vyjádřil naději, že se vyšetřování uskuteční a jeho výsledky budou britské straně v danou dobu tlumočeny.
Tělo obchodníka Neila Heywooda bylo nalezeno loni v listopadu. Čínská policie původně oznámila, že zemřel po nadměrném požití alkoholu. Jeho rodina a přátelé ale říkají, že Heywood pil jen umírněně a krátce před svou smrtí měl obavy o svou bezpečnost poté, co se nepohodl s manželkou Po Si-laje.
S rodinou Po Si-laje měl Heywood údajně přátelské styky. Učil jejich syna anglicky. Jeho rodina se domnívala, že zemřel na infarkt. Nežádala proto čínské úřady o prošetření okolností jeho úmrtí. O to ale požádalo britské velvyslanectví poté, co místní policejní náčelník žádal o azyl na americkém konzulátu a tvrdil, že byl Heywood otráven a jeho smrt měla spojitost s rodinou Po Si-laje.