ČR byla podle Evropské komise nejhorší v kontrole čerpání evropských peněz
Češi byli vůbec nejhorší zemí Evropské unie v dohledu nad čerpáním peněz z evropských fondů. Vyplývá to z výroční zprávy Evropské komise za rok 2012. Dokument generálního ředitelství pro regionální politiku tvrdě kritizuje činnost českého ministerstva financí, které má na starost kontrolu systému čerpání peněz v jednotlivých operačních programech. Tato kontrola v Česku jako v jediné zemi unie nefungovala.
„U jednoho auditního orgánu (Česká republika) bylo zjištěno, že v podstatě nefunguje," uvádí komise na straně 38 své zprávy. U žádného jiného auditního orgánu v zemích Evropské unie není hodnocení komise tak kritické.
Podle komise je přitom činnost ministerstva financí klíčová, jak už před časem řekla mluvčí Shirin Wheelerová. Z výroční zprávy vyplývá, že ministerstvo nezvládlo dohlížet na pravidla čerpání a jeho audity v jednotlivých programech.
Češi byli v dohledu nad čerpáním peněz z evropských fondů nejhorší ze všech zemí EU. Radiožurnál to zjistil z výroční zprávy EK za rok 2012. Podorbnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Ondřej Houska
V těch přitom došlo k řadě chyb a podvodů, které měly většinou na svědomí příjemci dotací nebo ti, kteří je rozdělovali. Státní rozpočet kvůli tomu následně přišel o miliardy korun.
Ministerstvo financí dřívější chyby připustilo. Podle něj byl hlavním problémem fakt, že čerpání dřív přímo kontrolovaly ty úřady, které zároveň peníze rozdělovaly, a ministerstvo tak mělo hlavně metodický dohled.
„Bylo to dáno tím systémem, který byl nastaven. Ten se ale teď od základů změnil a už jsou patrné výsledky,“ ujistil ředitel auditního orgánu na ministerstvu financí Václav Štraser, podle kterého byl audit čerpání eurofondů na požadavek Bruselu centralizován pod ministerstvem financí, což vedlo k nápravě chyb.
„To vedlo i ke zlepšení řízení a metodického vedení té auditní činnosti. Evropská komise už teď na základě bilaterálních jednání pozitivně hodnotila plnění akčního plánu a konstatovala uspokojení nad centralizací auditu i nad jeho výsledky,“ řekl Štraser.
Kalousek: Nebylo v silách MF zajistit efektivnější audit
Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek ale tvrdí, že Česko může přijít ještě o další peníze. „Tady reálně hrozí, že peníze budou utraceny, ale Brusel je potom neproplatí. Pak se to bude platit ze státního rozpočtu nebo z jiných veřejných rozpočtů.“
Končící ministr financí Miroslav Kalousek odmítl, že by ministerstvo financí neslo odpovědnost za to, že se příjemci dotací i ti, kteří je rozdělují, dopouštějí řady podvodů. Podle něj odpovědnost za to nesou kraje, které až do loňska projekty kontrolovaly.
ČR sklízí kritiku kvůli nedostatečné kontrole čerpání evropských dotací. Ministerstvo financí vinu odmítá. Hostem Hlavních zpráv byl ministr financí v demisi, Miroslav Kalousek.
„Nebylo v silách ministerstva financí jako metodického orgánu zajistit, ne proto, že by nechtělo, ale protože nemělo příslušné nástroje, efektivnější audit. Jednotliví auditoři nebyli podřízeni ministerstvu, ale správcům operačních programů. Klíčové to bylo hlavně u regionálních operačních programů, kde personální působnost měla regionální rada, tedy příslušný hejtman,“ vysvětlil.
Příští vláda má možnost do roku 2015 deficit v čerpání eurodotací dohnat, říká ekonom
Číst článek
Kalousek připomněl, že od ledna 2013 jeho úřad pod sebou soustředil nejen dohled nad systémem čerpání, ale i vlastní audity utrácení peněz. „Byla to podmínka Evropské komise. A proto také neprodleně došlo k obnovení čerpání zdrojů z evropských fondů,“ vysvětlil. „Dokonce si troufnu říct, že Nečasova vláda vyčerpala nejvíce prostředků za celé období čerpání od roku 2004,“dodal.