Dánsko jako první země na světě zavedlo daň na tuky v potravinách
Dánové si zaplatí za nezdravé jídlo. Dánsko jako první země na světě zavedla daň na tuky v potravinách. Za každý kilogram nezdravého tuku, čili nasycených mastných kyselin, zaplatí Dánové navíc v přepočtu asi 53 korun. Vláda tak chce bojovat proti obezitě Dánů, sleduje ale i jiné cíle.
Obezitou trpí v Dánsku každý desátý obyvatel země. Jenže o smysluplnosti nařízení mnozí z Dánů pochybují.
"Záměr je to dobrý, ale není to řešení. Nezdá se mi, že by se takhle daly změnit stravovací návyky," řekl v reportáži BBC dánský obchodník s potravinami. I Sdružení dánského průmyslu je skeptické. "Je to jen další daň," myslí si mluvčí organizace a upozorňuje, že výrobcům vzniká nově povinnost uvádět a stanovit množství nasycených tuků ve výrobku.
Najdou se ale i Dánové, kteří se na daň z tuku dívají s nadhledem.
"Daň na tabák, alkohol, cukr a tuky je dobrý nápad, jak lidem ukázat, jak žít zdravě. Navíc ti, kteří tohle konzumují ve větší míře, končí častěji v nemocnicích, takže daní si vlastně předplácejí lékařskou péči a pobyt v nemocnici," uvedl pro BBC dánský mladík.
Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl předseda Asociace výživových poradců Ivan Mach
Důkazem úspěchu podobných opatření může být podle předsedy Asociace výživových poradců Ivana Macha i to, že po zvýšení daně na alkohol a cigarety ve Velké Británii významně klesl počet kuřáků.
Pro váhu a zdravotní stav člověka nejsou ale nebezpečné jen tuky. Jsou to také cukry, bílá mouka nebo sůl. I s tím si již Dánové poradili. "Daň vybíraná z obsahu sodíku, respektive soli, byla první, kterou zavedli Dánové již před lety, takže zkušenosti tady jsou," uvedl ve Světě o osmé Ivan Mach.
Nasycené mastné kyseliny konzumované ve velkém množství zvyšují hladinu cholesterolu, což vede k většímu riziku onemocnění cév. Zároveň je ale potřebujeme například k výživě srdečního svalu.
Podobné diskuse se podle Macha vedou i v jiných zemích. V Maďarsku od září zavedli takzvanou hamburgerovou či čipsovou daň, stranou nezůstává ani Německo nebo Velká Británie. U nás se prý ale o problém obezity a jejího předcházení správnou výživou ministerstvo zemědělství nestará. Přitom v Česku má normální váhu jen 42 procent dospělých, s obezitou se potýká 23 procent Čechů.