Dánsko jako první země na světě zavedlo daň na tuky v potravinách

Dánové si zaplatí za nezdravé jídlo. Dánsko jako první země na světě zavedla daň na tuky v potravinách. Za každý kilogram nezdravého tuku, čili nasycených mastných kyselin, zaplatí Dánové navíc v přepočtu asi 53 korun. Vláda tak chce bojovat proti obezitě Dánů, sleduje ale i jiné cíle.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek)

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek) | Foto: stock exchange, Cristian Geo

Obezitou trpí v Dánsku každý desátý obyvatel země. Jenže o smysluplnosti nařízení mnozí z Dánů pochybují.

"Záměr je to dobrý, ale není to řešení. Nezdá se mi, že by se takhle daly změnit stravovací návyky," řekl v reportáži BBC dánský obchodník s potravinami. I Sdružení dánského průmyslu je skeptické. "Je to jen další daň," myslí si mluvčí organizace a upozorňuje, že výrobcům vzniká nově povinnost uvádět a stanovit množství nasycených tuků ve výrobku.

Najdou se ale i Dánové, kteří se na daň z tuku dívají s nadhledem.

"Daň na tabák, alkohol, cukr a tuky je dobrý nápad, jak lidem ukázat, jak žít zdravě. Navíc ti, kteří tohle konzumují ve větší míře, končí častěji v nemocnicích, takže daní si vlastně předplácejí lékařskou péči a pobyt v nemocnici," uvedl pro BBC dánský mladík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé na Rádiu Česko byl předseda Asociace výživových poradců Ivan Mach

Důkazem úspěchu podobných opatření může být podle předsedy Asociace výživových poradců Ivana Macha i to, že po zvýšení daně na alkohol a cigarety ve Velké Británii významně klesl počet kuřáků.

Pro váhu a zdravotní stav člověka nejsou ale nebezpečné jen tuky. Jsou to také cukry, bílá mouka nebo sůl. I s tím si již Dánové poradili. "Daň vybíraná z obsahu sodíku, respektive soli, byla první, kterou zavedli Dánové již před lety, takže zkušenosti tady jsou," uvedl ve Světě o osmé Ivan Mach.

Nasycené mastné kyseliny konzumované ve velkém množství zvyšují hladinu cholesterolu, což vede k většímu riziku onemocnění cév. Zároveň je ale potřebujeme například k výživě srdečního svalu.

Podobné diskuse se podle Macha vedou i v jiných zemích. V Maďarsku od září zavedli takzvanou hamburgerovou či čipsovou daň, stranou nezůstává ani Německo nebo Velká Británie. U nás se prý ale o problém obezity a jejího předcházení správnou výživou ministerstvo zemědělství nestará. Přitom v Česku má normální váhu jen 42 procent dospělých, s obezitou se potýká 23 procent Čechů.

Jitka Malá, Dana Votýpková, Karolína Koubová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme