Z univerzity v Cambridge zmizely deníky Charlese Darwina. ‚Prosím, pomozte,‘ vyzývá knihovnice

Knihovna univerzity v Cambridge hledá dva mimořádně cenné deníky Charlese Darwina. Od roku 2000 je nikdo neviděl, zaměstnanci se ale dosud domnívali, že je někdo v archívu nesprávně zařadil. Teď se knihovna obrátila na policii i veřejnost, aby jí záznamy slavného vědce pomohly najít. Do pátrání se zapojil i Interpol.

Od stálého zpravodaje Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy (ilustrační foto)

Po digitalizaci deníků z knihovny zmizely, donedávna si ale pracovníci mysleli, že je jen špatně zařadili. Ilustrační foto | Foto: Gellinger/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Je mi to moc líto, ale musím požádat veřejnost o pomoc. Budeme vděční za jakoukoliv informaci o ztracených denících, tak abych se mohly vrátit tam, kam patří. Prosím, pomozte,“ přišla s emotivní výzvou univerzitní knihovnice Jessica Gardnerová.

Francouzští policisté dopadli skupinu čečenských zlodějů aut. Kradená auta pocházela také z Česka

Číst článek

Dva deníky v červených ohmataných deskách opustily své místo právě před dvaceti lety, v listopadu roku 2000, když byl jejich obsah digitalizován. Za čas se ale během pravidelné kontroly zjistilo, že sešity nejsou tam, kde mají být.

Byť předchozí vedení knihovny se spíše domnívalo, že je jen někdo založil do nesprávné krabice.

„Bohužel, deníky stále postrádáme. A to i přes to, že jsme v uplynulých letech vše opakovaně prohledali. Na začátku letošního roku jsme provedli nejrozsáhlejší pátrání v dějinách knihovny, ale bez výsledku,“ uvedla Gardnerová.

Darwinův strom života

Jeden ze ztracených deníků obsahuje i první náčrtek Darwinova „stromu života“, který měl vysvětlovat evoluční vztahy mezi různými druhy. Darwin si jej namaloval v roce 1837 po návratu z výzkumné plavby, která jej zavedla na Tahiti i Galapágy. Myšlenku evoluce rozvinul o 22 let později v díle O původu druhů, které se stalo základem moderní vědy.

Pátrání po zápisnících nebylo jednoduché, univerzita vlastní přes deset milionů rukopisů, listin a map. Police, na kterých jsou krabice s dokumenty uloženy, měří v souhrnu 200 kilometrů, což je vzdálenost mezi Brnem a Prahou. Jen Darwinův archiv tvoří 189 krabic. Ani jedna z nich však neobsahuje hledané dokumenty.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme