Za legalizaci interrupcí demonstrovaly v Latinské Americe tisíce žen. Chile potraty následně schválilo

Tisíce žen v řadě měst Latinské Ameriky v úterý demonstrovaly za legalizaci interrupcí, které jsou ve většině zemí regionu povoleny jen ve výjimečných případech, v několika státech této oblasti platí jejich absolutní zákaz. Uvedla to agentura AFP. V úterý, na něž připadl Mezinárodní den za bezpečný potrat, dolní komora chilského parlamentu schválila zákon legalizující přerušení těhotenství do jeho 14. týdne.

Santiago de Chile Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace za legalizaci interrupcí v Bogotě

Demonstrace za legalizaci interrupcí v Bogotě | Foto: Nathalia Angarita | Zdroj: Reuters

V chilské metropoli a v hlavních městech Mexika, Peru, Kolumbie, Ekvádoru či Venezuely vyšly v úterý do ulic tisíce žen s transparenty požadujícími legalizaci potratů, například „Potrat je historický dluh demokracie“, „Chceme právo se rozhodnout“ či „Legální a bezpečný potrat“, které některé z nich sprejovaly na zdi.

Mnohé demonstrantky byly oblečené v zeleném a měly zelené šátky, které jsou symbolem boje za legalizaci interrupcí zejména v Latinské Americe.

Facebook a Google čelí kritice. Propagovaly neověřený lék, který má zvrátit účinky potratové pilulky

Číst článek

V zemích Latinské Ameriky je podle AFP nyní legální dobrovolné přerušení těhotenství jen v Uruguayi, Argentině, Guyaně, na Kubě a několika státech mexické federace. V dalších zemích je legální interrupce ve výjimečných případech, například po znásilnění či v případě ohrožení života ženy.

Absolutní zákaz přerušení těhotenství platí v Nikaragui, Hondurasu, Dominikánské republice, na Haiti či v Salvadoru, kde bylo odsouzeno za potrat několik žen i ke 30 letům vězení. To je srovnatelné s trestem za vraždu. Z evropských zemí platí absolutní zákaz potratů na Maltě či v Andoře.

Úterní schválení legalizace potratů dolní komorou chilského parlamentu, kde pro hlasovalo 75 poslanců a 68 bylo proti, označila agentura AFP za historické. Ač zákon ještě musí schválit tamní Senát. Ještě před několika lety by v této katolické zemi byla taková debata nemyslitelná. Podle ní ke změně postoje mnohých Chilanů přispěly i skandály katolické církve, jejíž představitelé se v minulosti dopouštěli sexuálního zneužívání či tyto případy zamlčovali.

Vyšetřované kauzy se týkají několika stovek obětí, z nichž zhruba polovina byla v době činů nezletilá. Podle nedávného průzkumu místního think tanku CEP nyní jen asi 20 procent Chilanů důvěřuje místní církvi.

Protesty na kosovsko-srbské hranici pokračují. Srbští demonstranti zaútočili na ministerstvo vnitra

Číst článek

V Chile platil do roku 2017 absolutní zákaz interrupcí, který zavedl v roce 1989 diktátor Augusto Pinochet, jen několik měsíců předtím, než opustil úřad prezidenta. Za vlády socialistické prezidentky Michelle Bacheletové byl zákaz zrušen, a přerušení těhotenství je tak v Chile možné v případě, že těhotenství ohrozí život ženy, u plodu je zjištěna genetická vada či dispozice pro smrtelnou nemoc nebo v případě, že těhotenství je důsledkem znásilnění.

Před hlasováním v chilském Senátu ještě poslanci mohou normu mírně upravit, její podstata se ale už měnit nemá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme