„Je mi líto, že to musím říct, ale opravdu nemám pocit, že podnikají kroky, které by vedly k míru,“ řekl papež o téměř rok trvající válce v Pásmu Gazy.
Lékaři si ženu letos v březnu spletli s jinou pacientkou, která přišla do nemocnice na kyretáž, která se dělá například při léčbě nemocné dělohy, ale kterou je možné i ukončit těhotenství.
Tisíce žen opět demonstrovaly v největším brazilském městě Sao Paulu proti návrhu zákona, podle něhož by byl potrat od 22. týdne považován za vraždu, a to i v případě znásilnění.
„Ženy v tu chvíli, co rodí předčasně, mají výrazně snížené počty bílých krvinek které jsou v těle dost důležité pro toleranci těhotenství,“ říká pro Český rozhlas lékař Michal Koucký.
Poslankyně Mette Thiesenová z konzervativní Dánské lidové strany označila nový zákon za „příšerný“. Očekává se ale, že parlamentem projde hladce, jelikož tam má vláda pohodlnou většinu.
„U lidí starších 18 let bude předepsání receptu a prodej léků předcházet pohovor, konzultaci, vypsání receptu a cenu přípravku uhradí Národní fond zdraví,“ popisuje lékárnice Paulina Frontová.
Maltské protipotratové organizace před volbami do Evropského parlamentu protestují proti zápisu práva na potrat do Listiny základních práv Evropské unie. Co přesně jim vadí?
„Na pozadí hospodářské recese a rostoucí inflace byli Ukrajinci vystaveni nenávistným projevům, obtěžování a zločinům z nenávisti,“ uvedla Amnesty International o situaci uprchlíků v Česku.
„Za prevenci těhotenství jsou v drtivé většině zodpovědné mladé ženy,“ uvedla vědkyně. Ženy, jež mohou otěhotnět, podle ní „neúměrně pociťují zdravotní, sociální a ekonomické důsledky zákazu potratů“.
Velké změny se možná chystají v Polsku. Vládní koalice nabídla několik možností, jak zmírnit přísné potratové zákony. Teď se o nich jedná. Jak bouřlivá to je debata?
Obou shromáždění se účastnilo několik set lidí. Účastníkům Pochodu pro život poděkoval za odvahu třeba kardinál Dominik Duka. Jde podle něj o manifestaci za skutečný mír, svobodu a demokracii.
Fakultní nemocnice Bulovka odhalila při analýze záměny pacientek pochybení dvou zaměstnanců. Jeden zůstává mimo službu, další bude pracovat pod dohledem, řekl ředitel.
Florida měla doposud poměrně liberální pravidla, byla proto i častým cílem žen z okolních států, které chtěly umělé přerušení těhotenství podstoupit. To se se začátkem května změní.
Podle informací televize Prima byly obě ženy cizinky, které trvale žijí v Česku. Ministerstvo zdravotnictví řeklo, že událost považuje za neomluvitelné selhání lidského faktoru.
Francie se stala první zemí na světě, která zapsala práva na potrat do ústavy. Změna konstituce se od soboty promítá do francouzského právního systému.
Nadšení z loňských podzimních voleb u části Poláků ustupuje frustraci a pochybnostem, zda se nové vládě podaří smýt, nebo alespoň oslabit desetiletí pravicové politiky. Překážky zůstávají obrovské.
Zařazení bylo schváleno za bouřlivého potlesku poslanců. Návrh podpořilo 493 zákonodárců, proti jich bylo 30. Úpravu ústavy podpořili téměř bezvýhradně zástupci vládního tábora i opoziční levice.
Osmatřicetiletá žena s iniciály M. L. byla na potrat objednaná v jedné z varšavských nemocnic, ale zákrok byl zrušen kvůli tomu, že zrovna vešly v platnost změny předpisů.
„Bez ohledu na podstatu věci soud administrativně pozastavuje platnost příkazu okresního soudu ze 7. prosince 2023,“ uvádí se podle agentury Reuters v rozhodnutí Nejvyššího soudu Texasu.
Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve si nedávno veřejně postěžoval, že jeho země je veliká, ale žije v ní málo lidí. Ve stejném projevu přišel s vlastním řešením: v Rusku nebudou potraty.
Vinu za smrt ženy podle krajského zastupitelství v Polsku nesou tři lékaři, včetně primáře porodnickogynekologického oddělení Okresní nemocnice v Pszczyně.
„Univerzální zpráva solidarity všem ženám, které pociťují, že je toto právo porušováno: Francie zakotví ve své ústavě právo žen na interrupci,“ uvedl Macron na platformě X na Mezinárodní den žen.