Demonstrace proti barmské vojenské juntě neustávají

V Barmě (Myanmaru) začala další demonstrace proti vojenské juntě. Na 100 tisíc lidí se shromáždilo v největším městě Rangúnu, a to i přes varování armády, že proti nim zasáhne. Představitelé totalitního režimu se k týden trvajícím protestům poprvé oficiálně vyjádřili včera večer poté, co po celé zemi požadovalo demokracii na 200 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti barmské juntě

Demonstrace proti barmské juntě | Zdroj: ČTK

Buddhističtí mniši se opět, už osmý den v řadě, shromáždili u posvátné zlaté pagody Šwedagon, kde ještě ráno projížděla vládní nákladní vozidla, ze kterých úředníci vyzývali k ukončení protestů. K mnichům se přidal i velký počet obyčejných lidí a studentů, z nichž někteří nesli vlajky s letícími pávy, symbolem opoziční Národní ligy za demokracii.

Protesty jsou hlášeny i z druhého největšího města Mandalay. Západní diplomaté působící v Barmě či v sousedním Thajsku v této souvislosti vyjadřují obavy z dalšího vývoje a možného nasazení armády k potlačení demonstrací.

Čína - hlavní spojenec barmské junty - dnes v první reakci na protesty buddhistických mnichů vyzvala ke stabilitě v zemi. Peking ústy mluvčí zahraničních věci také prohlásil, že se nebude do vnitřních záležitostí Barmy vměšovat. Na druhé straně především západní země vyzývají barmský totalitní režim, aby upustil od násilného zásahu proti demonstrantům. Situaci v Barmě se věnuje i výroční zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme