Demonstranti v Egyptě doufají, že Mubarak dnes odstoupí
„Dnes je poslední den, Egypt slaví." I takové výkřiky se od rána ozývají v centru Káhiry. Odpůrci Mubarakova režimu nazvali dnešek ‚dnem odchodu‘, protože vyprší ultimátum, které dali současnému prezidentovi. Husní Mubarak, alespoň zatím, neodstoupil. Pouze slíbil, že v příštích volbách už na funkci hlavy státu kandidovat nebude.
Navzdory zákazu vycházení zůstaly v noci na náměstí Tahrír tisíce lidí. Potyčky nicméně částečně ustaly, i když do brzkého rána se v ulicích střílelo. „Ale to z velké části souviselo i se zločinností a banditismem, které se teď rozmohly. Desítky tisíc lidí teď nicméně míří na náměstí Tahrír. Celé náměstí je obkroužené armádou, která se snaží oddělovat oba tábory. Sami organizátoři protivládních protestů kontrolují všechny účastníky shromáždění,“ popsal situaci zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře Břetislav Tureček.
Provládní stoupenci obsadili ulice v okolí náměstí. „Dnes ale netvoří tak agresivní tábor, myslím, že je to tím, že se podařilo obě skupiny od sebe oddělit,“ řekl Tureček.
Aktivnější také začíná být armáda. „Kolem náměstí Tahrír jsou třeba i ostnaté dráty, vojáci naopak odstranili barikády, které si tam vytvořily znepřátelené tábory,“ řekl Tureček. „Armáda má naprosto klíčovou roli. Kdyby odepřela poslušnost prezidentu Mubaroakovi, tak by nemohl přetrvat ani hodinu. Ale armáda má zřejmě zájem na dvou věcech: aby se další vývoj odehrával v rámci ústavy a aby se mocenský přechod obešel bez krveprolití,“ poznamenal komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Armáda zopakovala, že nebude proti demonstrantům zasahovat. Ale, jak připomíná Tureček, všechno se může změnit. „Jednak, kdyby dostala nové rozkazy nebo kdyby se začali jinak chovat demonstranti.“
Opozice skutečně vyzvala Husního Mubaraka, aby odešel z funkce nejpozději do dnešního dne. „Aktivisté se tomu snaží věřit nebo to tak alespoň říkají, ale skutečný vývoj se asi určuje někde úplně jinde. Například Američané zřejmě v zákulisí dojednávají rychlý Mubarakův odchod a předání moci bezpečnostně-vojenské vládě, kterou by vedl nově ustavený viceprezident Sulajmán. Mubarak ale řekl, že neodstoupí, a to proto, aby nevyvolal chaos v zemi,“ připomněl Tureček.
„Američané se ale také marně snaží přimět opozici k nějaké vstřícnosti, aby byla pružnější ve svém požadavku, že Mubarak má odejít,“ řekl zpravodaj Českého rozhlasu v Káhiře.
Od EU tvrdé prohlášení nepřijde
Převratné dění v Egyptě nenechává v klidu ani jeho sousedy na druhém břehu Středozemního moře. Téma Egypt se dostalo na pořad jednání summitu Evropské unie v Bruselu, který se původně měl věnovat hlavně energetice.
„Unie by mohla zaujmout velice radikální pozici, ale spíš to vypadá, že zaujme pozici vyčkávací. Žádné zásadní rozhodnutí tady pravděpodobně dnes nepadne. Unie totiž samozřejmě neví, jak vývoj událostí v Egyptě skončí a obává se, aby nevsadila na špatnou kartu. Určitě ale odsoudí násilí, ke kterému tam dochází a bude žádat zajištění volného toku informací,“ shrnul pravděpodobné závěry schůzky zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Pavel Novák.
Všechny strany konfliktu v Egyptě by se nicméně podle Unie měly vyvarovat násilí a měly by zahájit pokojný přechod k demokratické vládě. Požadavky občanů po demokratických reformách se mají naplnit s respektováním lidských práv a základních svobod, Evropská unie potom v tomto případě nabízí svoji pomoc a podporu.
Zkušenosti nabízí i Česko
Zkušenosti by mohla Egyptu podle premiéra Petra Nečase předat i České republika. „Jsem přesvědčený, že zkušenosti s ustavením některých institucí a procesem, který souvisí s demokratizací země, je to, co Česká republika může nabídnout,“ řekl Nečas.
Od Unie se nicméně nedá čekat ani žádná výzva po odstoupení prezidenta Mubaraka. „Při příjezdu na summit ale zazněla tvrdá slova od britského premiéra Davida Camerona. Podle něj egyptský režim ztrácí v očích západního světa poslední zbytky důvěry, když najímá proti demonstrantům státem sponzorované násilníky,“ postřehl Novák.
Podobná reakce Evropské unie se ale podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka dala čekat. „Ani Spojené státy, které teď zjevně tlačí na odchod Mubaraka, nejsou tak vyhraněné co do slovníku,“ uzavřel komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.