Deset let od sestřelení boeingu MH17. Vinní a odsouzení proruští separatisté za mřížemi ale nejsou

Přesně před deseti lety vzlétl z amsterdamského letiště boeing MH17 malajsijských aerolinií, který mířil do Kuala Lumpuru. Do cíle ale nikdy nedoletěl - letadlo se po zásahu raketou zřítilo na ukrajinské území ovládané proruskými separatisty. Při tragédii zahynulo na 300 lidí, převážně Nizozemců. Jejich rodiny i státní představitelé se proto na výročí sejdou nedaleko letiště v Amsterdamu při pietní vzpomínce.

Od stálé zpravodajky Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzápětí po havárii v roce 2014 začal vyšetřovat mezinárodní vyšetřovací tým pod vedením Nizozemců. Hned v říjnu dalšího roku oznámil, že letadlo v Doněcké oblasti sestřelila protiletadlová raketa, kterou Rusko dodalo proruským separatistům.

O další rok později vyšetřovatelé oznámili, že byla raketa vystřelena z území okupovaného proruskými separatisty. Později ještě upřesnili, že raketový systém byl součástí ruských ozbrojených sil.

Tři čtvrtiny z 300 obětí tvořili Nizozemci. Na palubě letounu ale zemřeli i další lidé, třeba Australané, Britové nebo Malajsijci. V řadě těchto zemí se proto budou konat různé vzpomínkové ceremoniály. Hlavní pietní místo bude v Amsterdamu, nedaleko letiště, odkud letadlo před deseti lety odstartovalo.

Doznání?

Proruští povstalci odmítají jakýkoliv podíl na sestřelení letadla. A Moskva vyšetřování označuje za akt propagandy západních vlád.

Vyšetřovatelé nicméně oznámili, že mají o přesunu raketového systému z Ruska na povstalecký Donbas jasné důkazy.

Viníci jsou tedy jasně pojmenovaní, zatím se je ale nepodařilo dohnat k odpovědnosti. Nizozemská prokuratura obvinila z vraždy konkrétní čtveřici mužů, mezi nimi i důstojníky ruských tajných služeb.

Členové mezinárodního týmu vyšetřovatelů během konference | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Jejich cílem bylo sestřelit ukrajinská letadla pomocí raketového systému dovezeného z ruské základy. Původně chtěli sestřelit vojenské letadlo, místo toho zasáhli civilní letoun. To podle prokuratury na jejich vině nic nemění.

Před dvěma lety soud v Haagu tři ze čtyř obviněných odsoudil v jejich nepřítomnosti k doživotí, čtvrtého kvůli nedostatku důkazů zprostil viny. Avšak nikoho ze tří odsouzených se zatím nepodařilo dostat za mříže.

Politická reakce

Nizozemsko se v reakci na tuto událost utvrdilo v protiruských postojích. V době tragédie i během celého vyšetřování byl premiérem Mark Rutte, který přímo obvinil z odpovědnosti právě Rusko.

Diplomatické vztahy mezi Nizozemskem a Ruskem se už tehdy velmi ochladily. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu patří Nizozemsko k velkým podporovatelům Kyjeva, aktivní je například i v české muniční iniciativě.

Nedávno se moci ujala nová vláda, ve které zasedla i krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV). Nyní se čeká, jak se kabinet v čele s premiérem Dickem Schoofem k podpoře Ukrajiny postaví. Nicméně zatím se zdá, že bude držet proukrajinský směr nastolený předchozí garniturou.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme