Podle německých vyšetřovatelů Dieter S. od prosince 2014 do září 2016 bojoval v jednotkách samozvané Doněcké lidové republiky. Účastnil se podle nich bojů na letišti v Doněcku v roce 2014 a 2015.
Po 14 letech tak končí éra separatistických premiérů. Volbu poznamenal návrat katalánského expremiéra Puigdemonta, na kterého je vydán zatykač v souvislosti s referendem o nezávislosti Katalánska.
Na 300 lidí, převážně Nizozemců, před deseti lety zahynulo při sestřelení malajsijského letounu nad Ukrajinou. Boeing MH17 se v roce 2014 zřítil na území ovládané proruskými separatisty.
Na konci února katalánský parlament, kde mají separatisté většinu, rozhodl, že se bude zabývat návrhem na odtržení regionu od Španělska, což vyvolalo odmítavou reakci v Madridu.
Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky.
Podle Kyjeva se Rusko v souvislosti s konfliktem, který na východě Ukrajiny vypukl v roce 2014, provinilo vůči dohodám proti financování terorismu a rasové diskriminaci.
V několika španělských městech protestovali v neděli lidé proti Sánchezově amnestii pro katalánské separatisty. Demonstraci svolala konzervativní Lidová strana, která dohodu kritizuje.
Socialisté také slíbili, že se zvýší „přímá účast Katalánska“ v unijních orgánech a mezinárodních organizacích v oblastech, které se týkají toho regionu.
Filiponěnkovu smrt potvrdil také místní poslanec Jurij Jurov. Připomněl, že plukovník Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. V současnosti byl poslancem.
Katalánské separatistické strany žádají pro svou podporu nové vládě právě prosazení zákona o amnestii pro aktivisty, kteří se v rámci snahy prosadit nezávislost Katalánska dopustili trestných činů.
Na 21 let poslal soud do vězení Alojze Poláka, který po boku proruských separatistů v letech 2016 až 2020 zabil nejméně čtyři lidi. Vzhledem k jeho odmlčení na Facebooku ale není jasné, zda je naživu.
Ázerbájdžánci zadrželi na kontrolním stanovišti na Lačinském koridoru tři mladé Armény, kteří cestovali z Karabachu do Arménie. Tlak na region vede k politické destabilizaci.
Na znovudobytém území v Doněcké oblasti našly ukrajinské jednotky těla čtyř svých vojáků, které vrazi před popravou ještě brutálně mučili. V márnici u obce Marijinka natáčel reportér Tomáš Vlach.
Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli neschopnosti ruských sil vytlačit ukrajinské síly dál od Doněcka na ukrajinském Donbasu mohl přijít o podporu bývalých lídrů tamních separatistických republik.
Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti jsou lidé nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít.
Podle šéfa české diplomacie by referenda o připojení k Rusku představovala „flagrantní porušení mezinárodního práva,“ za které musí Moskva nést důsledky.
Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů. Lídři proruských republik tvrdí že o referenda žádají samotní občané oblastí.
Slovenský novinář Tomáš Forró navštěvuje východ Ukrajiny již sedm let. Jen letos strávil na Donbase dva měsíce. V Lysyčansku zpovídal lidi, kteří se navzdory všem varováním rozhodli zůstat.
„Není žádných pochyb, že by obžalovaný nebyl na východní Ukrajině a že by se do bojů nezapojil,“ prohlásil předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Miroslav Pavrovský.
Válka na Ukrajině by se mohla rozšířit do Podněstří. Jak charakterizovat tento separatistický region v Moldavsku? Server iROZHLAS.cz popisuje jeho současnou podobu i historické asociace.
Válka na Ukrajině pokračuje s vysokou intenzitou i na jejím východním konci. Svou cestu do Luhanské a Doněcké oblasti popsal zvláštní zpravodaj Martin Dorazín.