Žena vydělávala méně než její mužští kolegové. SpaceX čelí žalobě za diskriminaci, vinu však popírá
Bývalá zaměstnankyně vesmírné společnosti SpaceX firmu zažalovala kvůli nižším mzdám žen. Ashley Foltzová, která v podniku miliardáře Elona Muska pracovala jako inženýrka, říká, že ročně vydělávala 92 000 dolarů (2,1 milionu Kč), zatímco její mužští kolegové s podobnou kvalifikací a úkoly dostávali 115 000 dolarů (2,7 milionu Kč).
Kalifornské zákony zakazují zaměstnavatelům platit zaměstnancům méně než jejich kolegům, kteří vykonávají „v podstatě podobnou práci“, a to na základě jejich pohlaví, rasy nebo etnického původu.
Foltzová uvedla, že nesoulad mezi mzdami mužů a žen zjistila, když společnost SpaceX zveřejnila nabídku pracovních míst pro inženýry s platovým rozpětím 95 000 až 115 000 dolarů.
Letos vstoupil v platnost kalifornský zákon o „transparentnosti mezd“, který zaměstnavatelům ukládá povinnost zveřejňovat v nabídkách pracovních míst platové rozpětí. Žena ve své stížnosti uvádí, že jí zaměstnavatel mzdu zvedl na 95 000 dolarů až poté, co byl nucen informaci o odměňování uvést v pracovních nabídkách.
Agentura AFP zažalovala Twitter kvůli platbám za šíření obsahu. Je to bizarní, kritizuje Musk
Číst článek
Foltzová tvrdí, že společnost SpaceX přijímá ženy a příslušníky menšin na nižší pozice, aby tak ospravedlnila jejich nižší mzdy. Muže a bílé zaměstnance pak podle ní povyšuje častěji než ostatní pracovníky, čímž se rozdíly v odměňování ještě prohlubují.
Tato v úterý podaná žaloba je poslední v řadě obvinění společností vlastněných nebo vedených Muskem z diskriminace v zaměstnávání. Americké ministerstvo spravedlnosti podalo v srpnu stížnost, v níž obvinilo SpaceX, že odmítá zaměstnávat uprchlíky a azylanty, kteří nemají americké občanství. SpaceX pochybení popřela a minulý měsíc podala protižalobu s cílem zablokovat vládní žalobu.
Výrobce elektromobilů Tesla, kde je Musk generálním ředitelem, opakovaně obviňují zaměstnanci a vládní agentury, že ve svém závodě v kalifornském Fremontu a v dalších zařízeních nezabránil rasovému a sexuálnímu obtěžování. A společnost X, dříve známá jako Twitter, čelí řadě žalob, podle nichž diskriminovala ženy, starší pracovníky a pracovníky se zdravotním postižením, když ji Musk loni převzal a propustil polovinu jejích zaměstnanců.