Dmitrij Medveděv dál mlčí o své prezidentské kandidatuře
Rusko nadále nezná jméno prezidentského kandidáta pro volby v roce 2012. Odpověď nepřinesla ani velká tisková konference prezidenta Dmitrije Medveděva - první svého druhu po třech letech, kdy je ve funkci.
Dmitrij Medveděv nedal odpověď na otázku, zda se bude znovu ucházet o prezidentský úřad. Opět ale slíbil, že veřejnost na ni nebude čekat dlouho.
V Rusku sílí spekulace ohledně prezidentských voleb. Mnozí analytici mají za to, že o návrat do prezidentského křesla bude usilovat současný premiér Vladimir Putin.
Tiskovou konferenci Dmitrije Medveděva na místě sledovala i moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová
Dmitrij Medveděv svou kandidaturu během tiskové konference pro několik set novinářů nevyloučil. Pokud by do voleb šel, učinil by tak podle svých slov jako lídr jedné z politických stran.
Ruská média v posledních týdnech informují o možném rozkolu ve vládnoucím tandemu, poté, co se prezident několikrát kriticky vyjádřil na adresu některých kroků Vladimira Putina. Možné rozpory ale oba politici odmítají.
Dnes Medveděv řekl, že ho s Vladimirem Putinem pojí dlouhá léta spolupráce a společný náhled na mnoho otázek. To, že se v některých ohledech jejich názory liší, je prý zcela normální.
Pohrůžka návratem studené války
Ruský prezident se dotkl také otázky protiraketového štítu, strategického projektu Západu. Zopakoval, co Moskva říká dlouhodobě, a pohrozil i důsledky, pakliže by se Rusko se Západem ohledně štítu nedohodlo. Řekl, že Moskva chce, aby se evropská protiraketová obrana rozvíjela podle jednotných pravidel. Spojené státy Rusku tvrdí, že štít nebude namířený proti němu, ale nicméně Medveděv namítá, že v tom případě by Rusko mělo být jeho součástí, mělo by být přizváno ke spolupráci.
A pokud se tak nestane, bude prý Moskva muset přijmout odvetná opatření. To by podle Dmitrije Medveděva vedlo zpátky do dob studené války, což si nikdo nepřeje a mohlo by se to podle něj odrazit, jak pohrozil, i na dohodě o snižování jaderného arzenálu, kterou Rusko a USA loni podepsaly. Moskva by podle prezidenta mohla od dohody případně odstoupit.
V Ozvěnách dne komentoval Medveděvovo vystoupení odborník na ruské dění Karel Svoboda z Fakulty sociálních věd UK
Během dvouhodinové tiskové konference prezident čelil i několika nepohodlným dotazům. Mimo jiné v odpovědi na jeden z nich uvedl, že případné propuštění podnikatele Michaila Chodorkovského z vězení nepředstavuje pro ruskou společnost žádnou hrozbu.
„Což je docela překvapivá odpověď. Nicméně dál na tohle téma nijak nelaboroval, takže bych řekla, že odpovědi na ty nepříjemné otázky byly velice stručné a spíš se snažilo přejít k nějaké další věci,“ podotkla zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová.
Odborník: Výroky o štítu určeny domácímu publiku
Podle odborníka na ruské dění Karla Svobody z Fakulty sociálních věd UK Medveděvovo varování, že pokud nebudou vzaty v potaz ruské výhrady k protiraketovému štítu, mohlo by to vrhnout svět zpátky do dob studené války, bylo mířeno ne do zahraničí, ale do Ruska.
„Nepřeceňujme to, jakým způsobem to jde navenek. On prostě Rusům nemůže říct, ‚ono se to rozhodne bez nás‘. Čili on dával jasné poselství: ‚My se ozveme, pokud nebudou patřičně doceněny naše zájmy, pokud nebudou naše zájmy zohledněny‘.“
„Medveděv to zmiňoval i v případě případné nové rezoluce o Sýrii, kde říkal, ‚máme zkušenosti s Libyí; oni to nějakým způsobem posunuli, nějakým způsobem si s tím udělali, co chtěli a my další rezoluci už nedopustíme‘. Čili je to spíš dovnitř, do Ruska,“ upozornil Svoboda v Ozvěnách dne.