Podle prvních výsledků vede volby v Barmě strana Su Ťij. Podle pozorovatelů nešlo o svobodné hlasování

Podle prvních výsledků parlamentních voleb v Barmě vítězství znovu připadne držitelce Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Nicméně Národní liga pro demokracii (NLD) této 75leté političky podle agentury DPA zřejmě nezopakuje velký úspěch z prvních voleb od konce vojenské junty před čtyřmi lety. Kdy bude přesně známo, jak volby dopadly, není jasné, podle úřadů to může trvat i několik dní.

Neipyijto Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdkyně barmské vlády Aun Schan Su Ťij na archivním snímku z konference v Neipyijtu.

Vůdkyně barmské vlády Aun Schan Su Ťij na archivním snímku z konference v Neipyijtu. | Foto: Ann Wang | Zdroj: Reuters

Podle barmských médií byla volební účast vysoká navzdory pandemii covidu-19. Vláda odmítla, aby kvůli šíření nákazy byly volby odloženy.

O přízeň více než 37 milionů voličů se ucházelo přes 90 stran, konaly se i volby na úrovni regionů. Barmský parlament má 664 křesel, z nichž 166 je obsazeno dle preferencí armády. Aby NLD měla většinu, musela by získat téměř 70 procent mandátů, jež jsou ve hře.

Nečekané přátelství napříč kontinenty a oceány. Jaký vztah má barmská vůdkyně Su Ťij k Česku a Havlovi?

Číst článek

Mezinárodní pozorovatelé už před hlasováním dali najevo obavy, že volby nebudou svobodné ani spravedlivé. Volební komise totiž rozhodla, že v několika regionech, kde mají většinu etnické menšiny, se z bezpečnostních důvodů hlasovat nebude.

Takto bylo z voleb vyřazeno 1,5 milionu lidí, uvedli ochránci lidských práv. K tomu o možnost odevzdat svůj hlas přišly statisíce muslimských Rohingů, které většinově buddhistická Barma zbavila občanství.

Su Ťij, někdejší celosvětově uznávaná ikona boje za svobodu, o velkou část svého renomé v uplynulých letech přišla, protože obhajovala vojenské tažení proti Rohingům v Arakanském státě v roce 2017.

Při něm opustilo své domovy přes 700 000 příslušníků této menšiny, z nichž velká část uprchla do sousedního Bangladéše. Podle OSN měla vojenská kampaň „genocidní záměry“, což Barma popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme