„Máme na místě partnerské místní organizace, které už zjišťují potřeby v daných lokalitách. Zároveň jsou napojeny na komunitní organizace,“ popisuje regionální ředitelka Člověka v tísni pro Asii.
Přes 1600 mrtvých, stovky zraněných, zřícené domy a poškozené silnice, taková je zatím bilance po pátečním zemětřesení v Myanmaru. Do záchranných akcí by se mohli zapojit i čeští hasiči.
„Všichni čeští občané, kteří trvale žijí v Myanmaru, jsou v pořádku,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál vedoucí českého zastupitelského úřadu v Rangúnu Petr Starý.
Praha/Bangkok/Neipyijto (Myanmar)||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
Vojenská junta v Barmě v minulosti omezovala přístup humanitární pomoci do určitých regionů. „Máme přes tři miliony vysídlených lidí, kteří nedostávají žádnou pomoc,“ říká ředitelka Barmského centra.
Od vojenského převratu v Myanmaru a následné občanské války je ekonomika země v troskách. Inflace letos vyletěla na 26 procent a cena běžného jídla se zvýšila o 160 procent.
Myanmar si letos výrobou heroinu a pašováním drogy do zahraničí přišel na více než dvě miliardy dolarů (skoro 45 miliard korun) a řadí se tak mezi největší producenty drogy na světě.
Buddhismus platí za jedno z nejvíce mírumilovných náboženství. Jak je tedy možné, že stále častěji toleruje a na některých místech světa dokonce otevřeně podněcuje násilí, vraždy a nespravedlnost?
Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se pravděpodobně se setká i s čínským speciálním vyslancem pro asijské otázky Teng Si-ťüanem, který je v zemi v současnosti na návštěvě.
Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení.
V Thajsku minulý týden vydaly úřady varování kvůli vysokým teplotám a lidem doporučily, aby raději nevycházeli a pokud možno se ochránili před úpalem a dalšími problémy spojenými s pobytem na slunci.
Armáda si za cíl raketového útoku vyhlídla slavnost při příležitosti otevření kanceláře odpůrců barmské vojenské junty. Počet střetů mezi vojáky a povstaleckými skupinami v poslední době roste.
Loď pojmenovanou MV Ganga Vilas vyprovodil v pátek na cestu i indický premiér Naréndra Módí. Turisté na luxusně vybaveném plavidle urazí během 51 dní více než 3200 kilometrů
Vojenský soud znal Su Ťij vinnou v pěti případech obžaloby z korupce. Su Ťij soudí vojenské tribunály v neveřejných řízeních, o kterých nesmí mluvit na veřejnosti ani její advokáti.
Podle nové zprávy Amnesty International selhal Metou vlastněný Facebook při kontrole nenávistného obsahu proti etniku Rohingů v Myanmaru. Nenávist vyeskalovala v roce 2017 v genocidu.
Stejně vysoký trest dostal také Australan Sean Turnell, který působil jako poradce Su Ťij. Státní televize loni uvedla, že měl přístup k „tajným státním finančním informacím“.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla zatčena loni v únoru, kdy se k moci v Barmě dostala armáda a svrhla civilní vládu její Národní ligy pro demokracii.
V zemi od loňského únoru vládne vojenská junta, která svrhla demokraticky zvolený parlament. Političku ihned poté uvěznili a od té doby s ní vedli několik soudů.
Ruský ministr zahraničí Lavrov přesvědčuje státy jihovýchodní Asie, aby dál nepodporovaly protiruské sankce, kvůli válce na Ukrajině. Ve čtvrtek se zúčastní jednání zemí ASEAN a regionálních partnerů.
„Pokud nebude tamní armáda hnána k odpovědnosti, bude i nadále brutálním způsobem pošlapávat životy lidí,“ upozorňuje organizace Amnesty International.
Ve věznici byly kvůli tomu vybudovány nové prostory. Budou se tam konat i zbývající soudní řízení, jimž čelí. Původně byla politička držena v domácím vězení, poslední měsíce strávila na tajném místě.