Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij se pravděpodobně se setká i s čínským speciálním vyslancem pro asijské otázky Teng Si-ťüanem, který je v zemi v současnosti na návštěvě.
„Jsme nesmírně zarmouceni... co nejdůrazněji odsuzujeme krutost junty, pokud je to pravda. Světové společenství musí jejich krutost potrestat,“ sdělil mluvčí barmské exilové vlády.
Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij, kterou armáda svrhla v loňském převratu, odmítá obvinění, že přijala úplatky v podobě statisíců dolarů a zlata od svého politického kolegy.
Junta převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD).
Nositelka Nobelovy ceny byla už loni v prosinci odsouzena ke čtyřem letům za mřížemi mimo jiné za podněcování násilí. Šéf vojenské vlády ji následně částečně omilostnil a trest snížil na dva roky.
Politička byla už začátkem prosince odsouzena na čtyři roky vězení. Vojenská junta později uvedla, že jí trest zkrátila na dva roky. V případě, že soud Su Ťij shledá vinnou, jí hrozí až 14 let vězení.
Národní liga pro demokracii Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu loňského roku. Vojenský převrat přišel těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát.
79 letý spolupracovník vězněné barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, Win Tchein, byl zatčen po únorovém převratu a je zatím nejpřísněji potrestaným z členů bývalé vlády.
Su Ťij čelí již z dřívějška obviněním například z nelegálního dovozu vysílaček, šíření informací, jež vedly ke společenským nepokojům, či z porušování restrikcí spojených s šířením covidu-19.
Milice, často vyzbrojené loveckými zbraněmi, už týdny napadají armádu hlavně v oblastech u hranic. Někteří je kritizují, protože armáda na útoky odpovídá těžkými zbraněmi a ohrožuje obyvatelstvo.
Barmská vojenská vláda, která se ujala moci při únorovém převratu, nechá rozpustit stranu někdejší barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Důvodem jsou podle junty podvody při listopadových volbách.
Vajíčka zdobila mimo jiné barmská vlajka, podobizna svržené vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij, různé nápisy a gesto tří zdvižených prstů, které se stalo symbolem poklidných demonstrací.
Nově vznesené obvinění proti Su Ťij vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly „vyvolat strach nebo znepokojení“.
Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i v pondělí, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.
„Vojáci převrat dobře připravili a soustředili se na to, aby v ulicích co nejrychleji vytvořili zdání normality,“ říká Miroslav Nožina, podle kterého přijde otevřený odpor.
Národní liga pro demokracii (NLD) 75leté Su Ťij podle agentury DPA zřejmě nezopakuje velký úspěch z prvních voleb od konce vojenské junty před čtyřmi lety. Sčítání hlasů může trvat několik dní.