Do polských muzeí se vrací díla ukradená během války
Do Polska se postupně vracejí velmi vzácné obrazy nebo knihy, které během 2. světové války ukradli převážně němečtí vojáci. Po některých plátnech pátrají Poláci desítky let. Naposledy si 2 vzácné obrazy vyzvedl ve Spojených státech osobně dokonce polský prezident. Šlo o 2 plátna malíře Juliana Falata, která se po téměř 70 letech vrátí do varšavského Národního muzea.
Byla ukradena během 2. světové války, zůstaly po nich jen rámy a dlouho se o jejich osudu nevědělo. Před 5 lety se ale objevily na aukci v New Yorku. Hlavní roli v navrácení sehráli speciální američtí agenti, kteří obrazy ve Spojených státech na žádost Polska zabavili. Od Poláků pak dostali zvláštní vyznamenání.
O navracení vzácných uměleckých děl zpět do Polska mluvil ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu varšavský zpravodaj Petr Vavrouška
Polské ministerstvo kultury registruje zhruba 60 tisíc uměleckých děl, která se ztratila během 2. světové války. Buď byla zničena, nebo je ukradli němečtí a ruští vojáci.
Letos se také do Polska vrátil další cenný obraz "Židovka s pomeranči". Byl pravděpodobně ukraden německým vojákem z Národního muzea během války. Loni se objevil v malé aukční síni nedaleko Hamburku. Ministerstvo začalo vyjednávat o návratu obrazu do Polska a bylo úspěšné.
Tento týden se do Polska vrátil také velmi vzácný rukopis, taktéž ukradený během války. Vypátral ho expert londýnské aukční síně Sotheby´s. Rozpoznal knihu, po které Poláci pátrali už řadu let, a upozornil na nález polské ministerstvo zahraničí.