Kolumbie ustoupila Trumpovu tlaku ve sporu o běžence. USA hrozily clem ve výši 25 procent
Americký prezident Donald Trump pohrozil Kolumbii zavedením cla ve výši 25 procent na jeho zboží. Důvodem byla nespolupráce Bogoty při repatriaci běženců. Kolumbijský prezident Gustavo Petro totiž oznámil, že jeho země nepřijme žádné repatriační lety z USA, dokud se s kolumbijskými migranty nebude zacházet důstojně jako s lidskými bytostmi. Nakonec se ale podle Bílého domu obě strany dohodly. Washington si nicméně celní sankce nechává v záloze.
Kolumbie ustoupila Trumpovu tlaku ve sporu o běžence. USA hrozily clem ve výši 25 procent
„Kolumbijská vláda souhlasila se všemi podmínkami prezidenta Trumpa, včetně neomezeného přijímání všech nelegálních přistěhovalců z Kolumbie vrácených ze Spojených států, a to i na palubě amerických vojenských letadel, bez omezení a odkladů,“ uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.
A dodala, že opatření, které předpokládalo zavedení cel ve výši 25 procent na veškeré kolumbijské zboží a jejich následné zvýšení během jednoho týdne na 50 procent, bude „ponecháno v záloze“.
Důvodem americko-kolumbijské roztržky bylo nevpuštění dvou amerických vojenských letadel se 160 deportovanými běženci na palubě do kolumbijského vzdušného prostoru.
Právo na azyl v USA nejspíše zůstane, míní expert. Trump by musel odstoupit od Ženevské úmluvy
Číst článek
V rámci odvetných opatření na krok kolumbijské vlády přestalo americké velvyslanectví v Bogotě vydávat víza. Tato sankce bude aktivní, dokud v Kolumbii nepřistane první letadlo s deportovanými migranty na palubě.
Kolumbijský prezident si na síti X stěžoval, že se s občany jeho země deportovanými z USA zachází jako se zločinci. Po hrozbě uvalení cel ale kolumbijská vláda s přijetím repatriačních letů souhlasila.
Podle listu The Washington Post jsou i představitelé jiných jihoamerických zemí znepokojení zacházením amerických úředníků s běženci. Jen Kolumbie se ale zatím ozvala nahlas.