Lídři mocností spolu mluvili den poté, co Trump na své sociální síti napsal, že je s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem velmi těžké uzavřít dohodu. Zároveň jej označil za tvrdého politika.
Americký prezident Donald Trump tlačí EU, aby dala USA lepší nabídku v obchodní dohodě. Jednání ale podle něj nepostupují tak, jak si představoval, a tak hrozí zavedením dalších až 50procentních cel.
Smyslem Trumpova manévru bylo vystupňovat tlak na evropské vyjednávače, kteří se chtějí bavit o clech, ale odmítají další „neobchodní“ požadavky americké strany.
Devadesátidenní obchodní příměří podle Donalda Trumpa dokazuje úspěch jeho administrativy. V Číně to ale vidí přesně opačně. Magazín Economist se zaměřuje na to, jak si obě strany situaci vykládají.
„Skvělá zpráva je, že navzdory Donaldu Trumpovi by česká ekonomika měla růst, dokonce i v tom horším scénáři,“ ujišťuje hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Trump je muž překvapení a milovník zvratů, a tak zas je vše jinak. Během víkendu čínští a američtí zástupci vyjednali ve Švýcarsku celní příměří a odvetná cla výrazně klesla.
Ačkoliv dohodu obě strany prezentují jako výhru, někteří varují před předčasnou radostí. „Je to zmírnění, je to určitá stabilizace,“ říká pro Dvacet minut Radiožurnálu ekonom CERGE-EI Vilém Semerák.
„Měli jsme velmi produktivní rozhovory a já si myslím, že k velmi pozitivnímu procesu významně přispělo místo konání zde u Ženevského jezera,“ řekl americký ministr financí Scott Bessent.
Loiseauová v rozhovoru mluvila taky o válce na Ukrajině, podmínkách pro uzavření míru, koalici ochotných nebo o tom, proč byl nevyhnutelný rozchod hnutí ANO s evropskými liberály.
„Filmový průmysl v Americe UMÍRÁ velmi rychlou smrtí,“ napsal Donald Trump. „Hollywood a mnoho dalších míst v USA je ničeno. Je to soustředěné úsilí jiných zemí,“ napsal na Truth Social.
V USA rostou ceny oblečení a bot, v Číně vepřového. Obchodní cla více než 100 procent z obou stran zůstávají. Nezačala zatím ani vyjednávání o jejich ukončení.
Politická hvězda italské premiérky Giorgii Meloniové dál stoupá, pomáhá k tomu především vzájemná náklonnost s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatím z něj „vytřískala“ nejvíc.
Spojené státy nyní uplatňují 145procentní cla na dovoz z Číny, přičemž Peking na jejich navýšení odpověděl 125procentním dovozním poplatkem na export ze Spojených států.
Čína respektuje všechny strany, které řeší ekonomické a obchodní neshody s USA prostřednictvím konzultací, ale postaví se proti dohodám na úkor Číny, uvedlo ministerstvo obchodu.
Odvetou proti americkým clům by podle ekonoma mohlo být odstranění bariér mezi členskými státy EU. Příležitost vidí i pro Německo. „Pokud se mu začne dařit, začne se dařit i české ekonomice,“ míní.
Evropská unie má v současnosti rozjednaných devět různě rozsáhlých dohod o ekonomickém partnerství po celém světě, namátkou s Keňou, Indií, Indonésií, Jižní Koreou nebo Mexikem.
Podle Borovičky je v Trumpově rozhodování velmi těžké vysledovat jasný cíl. „Tím se vytváří obrovská nejistota v celém rozhodování pro všechny zúčastněné,“ upozorňuje ekonom.
„Kroky Trumpovy administrativy začnou potlačovat čínskou dominanci," vysvětlil obchodní zmocněnec USA Greer. Podle čínského ministerstva zahraničí opatření ale zvýší náklady na dopravu po celém světe.
Zástupci Evropské unie se s Trumpem snaží vyjednat nulová cla na průmyslové zboží. Americký prezident vůči nim ale zachovává velký distanc, míní ekonom Miroslav Zámečník.