Evropská unie má v současnosti rozjednaných devět různě rozsáhlých dohod o ekonomickém partnerství po celém světě, namátkou s Keňou, Indií, Indonésií, Jižní Koreou nebo Mexikem.
Podle Borovičky je v Trumpově rozhodování velmi těžké vysledovat jasný cíl. „Tím se vytváří obrovská nejistota v celém rozhodování pro všechny zúčastněné,“ upozorňuje ekonom.
„Kroky Trumpovy administrativy začnou potlačovat čínskou dominanci," vysvětlil obchodní zmocněnec USA Greer. Podle čínského ministerstva zahraničí opatření ale zvýší náklady na dopravu po celém světe.
Zástupci Evropské unie se s Trumpem snaží vyjednat nulová cla na průmyslové zboží. Americký prezident vůči nim ale zachovává velký distanc, míní ekonom Miroslav Zámečník.
Mezinárodní obchod se službami podle nové předpovědi letos vykáže růst o čtyři procenta. I to je podle Světové obchodní organizace méně, než se dosud čekalo.
„Amerika nám dává najevo, že Evropská unie pro Spojené státy není partnerem. Strategie Trumpa je jednat pod tlakem, měli bychom být schopni se bránit,“ říká ministr pro evropské záležitosti Dvořák.
„Čínská nadprodukce může krátkodobě prospět peněženkám evropských zákazníků,“ uznává pro Český rozhlas Plus analytička Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na Čínu Ivana Karásková.
Prodej ropy a zemního plynu tvoří významnou položku v ruském státním rozpočtu. V návaznosti na americká cla se ale změnila i cena ropy a minulý týdne klesla na za poslední dva roky nejnižší částku.
Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.
„Na Čínu nemají žádný nástroj. Čína si to evidentně už dobře zanalyzovala a ví, že na ni nic nemají,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz ekonomka Jana Matesová.
„Teď je důležité dát šanci diplomacii,“ říká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v pořadu Pro a proti. Také europoslanec Tomáš Kubín (ANO) chválí Evropu za to, že vyčkává.
Chytré telefony, a některá další elektronika jsou na americkém seznamu zboží, na které se nemají vztahovat takzvaná reciproční cla, vyhlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
V pátek novinářům Trump také řekl, že ačkoli se mnoho lidí domnívá, že za jeho rozhodnutím snížit cla stál propad trhu s americkými dluhopisy po uvalení cel, nebylo tomu tak.
„Evropa i USA mají problémy ekonomické i bezpečnostní. Je v zájmu obou stran Atlantiku, aby spolupracovaly, a ne se navzájem oslabovaly,“ říká Radek Špicar pro Český rozhlas Plus.
„Trump je známý tím, že to na začátku vždycky přežene, čímž si vytvoří prostor k ustupování,“ míní o krocích šéfa Bílého domu amerikanista a komentátor Jiří Pondělíček.
Americký dolar vůči svým hlavním protějškům klesl o téměř jedno procento, což zlevnilo zlato, jehož cena je stanovena v dolarech, pro neamerické investory.
Přestřelka, přetahovaná, celní tornádo. A nejčastěji – chaos. To všechno v médiích popisuje obchodní válku USA se zbytkem světa. Má Donald Trump plán, nebo střílí od boku?
Čína má strategie, jak si s americkými cly poradit, už z doby, kdy byl Donald Trump prezidentem poprvé. Alespoň dočasně se zaměří i na posílení vztahů s Evropskou unií.
Přípravné práce na dalších protiopatřeních proti americkým clům podle ní nadále pokračují. „Jak jsem řekla již dříve, všechny možnosti zůstávají na stole,“ doplnila šéfka Komise.
Nová čínská cla se uplatňují na veškeré americké výrobky vstupující na čínské území. Loni hodnota tohoto dovozu činila 143,5 miliardy dolarů, dodala AFP s odvoláním na americkou obchodní komoru.
Za několik týdnů dokázal Donald Trump zvrátit roky úsilí o ochranu klimatu a životního prostředí. Někteří ho ale kvůli jiným krokům označují za radikálního ekologa.
„Největší podíl měla Amerika ve vývozech věcí, jako jsou spotřební elektronika, částečně i některé záležitosti souvisící s oblečením,“ komentuje pro Český rozhlas Plus ekonom z CERGE-EI Vilém Semerák.