Dunaj v Budapešti ráno vystoupal na historické maximum, vlna míří na jih
Po noční kulminaci začal Dunaj v Budapešti pomalu klesat. V maďarské metropoli se zavádějí mimořádná opatření v dopravě, hlavně v okolí Dunaje. Záchranné práce jsou i nadále velmi intenzivní. Velká voda se ve městě udrží asi dva až tři dny.
Až osm hodin trvala kulminace Dunaje v Budapešti. Řeka nakonec dosáhla na hranici 891 centimetrů, což je o 31 centimetrů víc než dosavadní historický rekord z roku 2006.
Nad ránem už zaznamenali v maďarské metropoli pokles o jeden centimetr. I tento proces ale bude pomalý, největší tlak na hráze se udrží minimálně do středy.
Prosaky přes tzv. zaječí hráze, ale i přes nábřežní zdi způsobují v Budapešti výrazná dopravní omezení, vedení města doporučuje využít městskou hromadnou dopravu.
Situaci ohledně povodní v Maďarsku sleduje přímo na místě spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek
Parlament by měl dnes ve zrychleném řízení předložit tzv. stav rizika, v rámci kterého je možné provádět mimořádná opatření pro záchrannou činnost.
„Včerejší událost nedaleko města Almásfuzito, kdy se voda přelila přes železniční násep a zavalila desítky hektarů polnohospodářské půdy, nezpůsobila v odkališti červeného bahna žádné nebezpečí,“ reagoval státní tajemník odpovědný za ochranu životního prostředí Zoltán Illés na tvrzení francouzského deníku Le Monde, který s odvoláním na organizaci Greenpeace tvrdil, že rozvodněný Dunaj ohrožuje nádrže s toxickým bahnem.
Záplavová vlna míří na jih
Premiér Viktor Orbán poděkoval lidem za úsilí, které vynaložili, aby ochránili svůj nebo i cizí majetek a obydlí před velkou vodou. Zároveň nadnesl, že snad bude konečně konec poplašným zprávám – v uplynulých dnech si totiž politici stěžovali na média, která přinášejí neověřené informace třeba o protržení hrází nebo evakuacích lidí.
Maďarský premiér připomněl i to, že podvodníci vybírali mezi lidmi peněžní dary jako zástupci charitativních organizací, nebo případ, kdy dvě ženy ukradly 50 pytlů na písek a jen 36 hodin nato je odsoudili ke čtyřem měsícům vězení. V Maďarsku totiž platí od května nový zákon, který přísněji trestá prohřešky v době mimořádných situací.
Záplavová vlna teď totiž míří na jih. V nebezpečí jsou tak například obce Baja a Báta. S napětím se sleduje i situace na přehradě Tass. Na jih od Budapešti leží město Szazhalombatta, kde je velká rafinérie ropy, nebo mimořádně vzácná přírodní rezervace Gemenc.