Egypt začal soudit Mubáraka, exprezident vinu odmítl

Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak odmítl před soudem v Káhiře všechna vznesená obvinění. Necítí se vinen korupcí ani smrtí osmi stovek civilistů, kteří přišli o život při tvrdých zásazích egyptských bezpečnostních sil během letošních protivládních protestů. Mubárakovi teoreticky hrozí i trest smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televizní záběry Husního Mubáraka ze soudní síně

Televizní záběry Husního Mubáraka ze soudní síně | Zdroj: ČTK

Do soudní síně v Káhiře ráno třiaosmdesátiletého Mubáraka přivezli na nemocničním lůžku. Stráže ho umístily do klece s pletivem, kde sledoval celé jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proces s Husním Mubárakem sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

V kleci byli také synové bývalé hlavy státu Gamál a Alá, kterým hrozí odsouzení za korupci, a sedm dalších činitelů bezpečnostního aparátu.

Půjde zřejmě o vleklou prání bitvu, dnes se řešily hlavně procedurální věci. Právníci obžalovaných se domáhají předvolání dalších stovek svědků a provedení různých expertíz. Mimo jiné by měli svědčit šéfové mobilního operátora Vodafone, protože tato firma z popudu egyptského režimu vypnula telefonní sítě v celém Egyptě.

Soudu přihlíželo několik stovek lidí, převážně příbuzných po obětech protivládních nepokojů z ledna a února letošního roku. Líčení přenášela v přímém přenosu státní televize.

Nedaleko místa procesu mezitím sváděli bitku kamením Mubárakovi zastánci a odpůrci. Policii a armádě se ale daří situaci kontrolovat, přesto asi 50 lidí utrpělo zranění.

Mubárakovi odpůrci demonstrují před budovou soudu | Foto: Reuters

Mubárak se má zpovídat z korupce a také z obchodování s Izraelem, které mělo ochudit egyptskou státní kasu. Trest smrti by mohl dostat, pokud se prokáže jeho odpovědnost a zabití stovek lidí při zimních nepokojích.

Svou vinu v tomto bodě obžaloby stejně jako ve všech dalších Mubárak jednoznačně odmítl. Jeho obhájce se nyní snaží oddělit proces exprezidenta od líčení s někdejším ministrem vnitra Habíbem Adílím.

Mubárak totiž čelí obvinění z toho, že nařídil Adílímu použití ostré munice při střelbě do pouličních davů. Je patrné, že se v rámci obhajoby bude snažit od postupu bezpečnostního aparátu distancovat.

Izrael prý nabízel svrženému prezidentovi azyl

V Izraeli mezitím vyšlo najevo, že židovský stát Mubárakovi na jaře nabízel azyl, aby se procesu vyhnul. Mubárak prý ale odjezd z Egypta odmítl s tím, že je vlastenec.

Nabídku izraelského premiéra Netanjahua prý Mubárakovi tlumočil vlivný izraelský poslanec Ben-Eliezer. Jak sám řekl, Mubáraka navštívil ho v letovisku Šarm aš-Šajch, kam se svržený prezident po převratu uchýlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak Egypťané vnímají proces s Mubárakem, mluvila v Ozvěnách dne naše káhirská spolupracovnice Anna Janků

Z Šarm aš-Šajchu dnes Mubáraka přepravilo do Káhiry letadlo a následně putoval vrtulníkem před policejní akademii, kde se soud koná. Zdravotní stav exprezidenta vyvolává značné pochyby. Podle lékařů trpí srdečními problémy.

Soud rozhodl, že Mubárak už se do Šarm aš-Šajchu nebude vracet a zůstane v nemocnici nedaleko Káhiry. Proces bude pokračovat hned zítra, Mubárak osobně se ale před soudem objeví znovu až 15. srpna.

Egypťané v proces s Mubárakem nevěřili

Podle káhirské spolupracovnice Radiožurnálu Anny Janků Egypťané nevěřili, že Mubáraka kdy před soudem uvidí.

„Bylo to absolutně neuvěřitelné. Až do dnešního rána, kdy jsme v televizi viděli, že ho sanitka převáží z nemocnice na letiště, to bylo absolutně nepředstavitelné. Ale můžu říct, že všichni jsou šťastní a spokojení. Nejenom proto, že Mubárak bude souzen, ale že zase můžou mít důvěru v nejvyšší vojenskou správu, že je v zemi nějaká spravedlnost a že ani takoví lidé, jako je bývalý prezident, nejsou mimo zákon,“ popsala pocity Egypťanů v Ozvěnách dne naše spolupracovnice v Káhiře Anna Janků.

Mubárak přitom podle ní neměl na výběr: „Podle egyptského zákona, když je někdo v prozatímní vyšetřovací vazbě, což on byl, se musí fyzicky dostavit k soudu. A když ministr zdravotnictví a ředitel nemocnice, ve které byl, což jsou lékaři, řekli, že jeho zdravotní stav odpovídá jeho věku, ale je na tom špatně psychicky, tak k soudu určitě musel.“

„Anebo je to od něho i určité hrdinství říct: ‚Já se nebojím, já tady jsem.‘ On sice ležel, skoro jsme ho neviděli, a když se ho zeptali, jestli si je vědom svých přestupků a jestli se k nim přiznává, tak jenom unaveným hlasem řekl, že všechno popírá,“ přiblížila první den procesu Janků.

Podle Egypťanů by měl svržený dlouholetý vládce jejich země být potrestán především za tvrdý zásah proti demonstrantům, i když Mubárak tvrdí, že k němu rozkaz nevydal.

„Ale podle prohlášení bývalého viceprezidenta Omara Sulejmana dostával podrobné zprávy o situaci každou hodinu. A i kdyby nevydal rozkaz ke střílení, tak vždycky mohl vydat rozkaz k zastavení střelby.“

Břetislav Tureček, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme