Egyptský premiér chce změnou kabinetu zastavit protesty
Ani pět měsíců od svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka neustávají politické otřesy. Předmětem hněvu mnohatisícových davů už dávno nejsou jen tváře z Mubarakovy éry, ale také generálové, kteří od února zemi řídí. Egyptské vedení se snaží otupit vášně velkými změnami ve vládě a blíží se 3. srpen, kdy má bývalý prezident Mubarak stanout před soudem.
Včera se objevily zprávy, že zdravotní stav Husního Mubaraka je vážný. Jeho právník říká, že tentokrát je v komatu, že utrpěl mrtvici. Před časem říkal, že má rakovinu v konečném stádiu. Nemocnice ale pokaždé tyto informace dementuje.
O situaci v Egyptě mluvil ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček..mp3
Přitom jeho zdravotní stav hraje klíčovou roli v přípravě procesu. „Zejména veřejnost má velmi silné podezření, že jeho právníci rozehrávají hru o kritickém ohrožení jeho života, aby proces oddálili. Zatímco jeho obhajoba zveličuje krizi Mubarakova zdravotního stavu, vláda se to snaží bagatelizovat,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.
Vládu egyptského premiéra Isáma Šaráfa opouštějí další tři členové – ministr obchodu Sámir Sajíd, ministr financí Sámir Radván a šéf egyptské diplomacie Muhammad Urabí.
Šaráf dnes chce představit obměněný kabinet, aby zastavil nejnovější vlnu protivládních protestů, které trvají v centru Káhiry už týden.
Egypťané upozorňují, že řada ministrů přechodného kabinetu zastávala významné posty i za Mubaraka, a žádají jejich odchod.
„Je zajímavé, že se ještě nic nedotklo ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti, i když se nedá vyloučit, že to bude postupovat i tímto směrem. Na jaře se stal ministrem pro památky Záhí Havás - člověk, který kolem sebe umí upoutat mediální pozornost a který po desetiletí vedl archeologický průzkum v Egyptě. Teď se proti němu obrátilo to, že byl dlouho stoupencem prezidenta Mubaraka. Ještě týden před Mubarakovým svržením se ho zastával a tento člověk, který se vždy profiloval jako velký dobrodruh, je teď největší obětí změn ve vládě, které mají za cíl ustoupit veřejnému tlaku,“ říká Tureček.
Na září byly naplánované volby, teď se spekuluje o odkladu až na listopad. Stále nevyřešenou otázkou zůstává, zda budou nejprve volby a potom změna ústavy, nebo opačně.
„Jsou tam poměrně stejně silná křídla, kdy jedni říkají, že je nesmysl zvolit nejprve vládu a pak ústavu. Lépe by bylo, aby už lidé mohli volit podle nových pravidel,“ dodává Tureček.