‚Energetické dodávky zneužívá jako zbraň.‘ Unie navrhla postupný konec dovozu ruského plynu a ropy

Evropská unie postupně zastaví veškerý dovoz ruského plynu a ropy do konce roku 2027. Legislativní návrh v úterý předložila Evropská komise. Návrh zakazuje dovoz zemního plynu pocházejícího z Ruska nebo vyváženého přímo či nepřímo z Ruska, jakož i poskytování služeb v terminálech LNG v Evropské unii zákazníkům z Ruska. Proti návrhu se již dříve postavily zejména Maďarsko a Slovensko.

Štrasburk/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paroplynová elektrárna Počerady

Navrhované nařízení stanoví postupné ukončení dovozu, aby byla zajištěna stabilita trhu a dodávek. (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rusko se nás opakovaně pokoušelo vydírat tím, že své energetické dodávky zneužívá jako zbraň,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Podnikli jsme jasné kroky k uzavření kohoutků a k definitivnímu ukončení éry ruských fosilních paliv v Evropě,“ dodala.

Maďarsko a Slovensko vetovaly zákaz dovozu ruského plynu do EU. Blokaci bude možné přehlasovat

Číst článek

Navrhované nařízení bude projednáno v rámci legislativního procesu spolurozhodování, což znamená, že jeho přijetí bude záležet na Evropském parlamentu a Radě EU, která zastupuje členské státy. Přijetí v Radě bude vyžadovat kvalifikovanou většinu. Vzhledem k tomu bude možné blokaci Budapešti a Bratislavy přehlasovat.

Klíčovými navrhovanými opatřeními jsou zákaz dovozu ruského plynu na základě nových smluv (uzavřených po 17. červnu 2025) od 1. ledna 2026 a úplné ukončení dovozu ruského plynu na základě všech stávajících smluv do konce roku 2027.

Navrhované nařízení stanoví postupné ukončení dovozu, aby byla zajištěna stabilita trhu a dodávek. Pokud jde o stávající krátkodobé smlouvy o dodávkách, zákaz bude platit od 17. června 2026 pro ty dovozce, kteří mohou celním orgánům prokázat, že byly uzavřeny před 17. červnem 2025 a nebyly následně změněny. Důvodem je, že riziko pro ekonomickou bezpečnost vyplývající z těchto smluv je nízké.

Pokud jde o dlouhodobé smlouvy, zákaz bude platit od 1. ledna 2028 za předpokladu, že dovozci mohou prokázat, že dlouhodobé smlouvy byly podepsány před 17. červnem 2025 a nebyly následně změněny. Důvodem je, že dovozci s dlouhodobými smlouvami mohou potřebovat více času na nalezení alternativních dodávek, jelikož se obvykle týkají výrazně větších objemů ve srovnání s krátkodobými smlouvami

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme