Kreml je nervózní. Pokles ceny ropy se odrazí na státním rozpočtu, hrozí škrty na sociálních dávkách
Proslov, který měl v minulém týdnu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, se výrazně lišil od ostatních. Výjimečně uvedl, že se vláda obává o budoucnost ruské ekonomiky. V reakci na americká cla totiž klesla cena ropy, jejíž export plní státní rozpočet. „Situace je napjatá,“ uvedl.
Prodej ropy a zemního plynu do zahraničí tvoří významnou položku v ruském státním rozpočtu, až třetina příjmů proudí právě z tohoto odvětví. Od ceny ropy se tak odvíjí i odhady toho, kolik peněz v daném roce do státní kasy přiteče. Letošní státní rozpočet počítal s průměrnou cenou 69,7 dolaru (přibližně 1500 korun) za barel ropy.
Cena ropy v posledním období klesá, čemuž nepomáhá nervozita na světových trzích způsobená americkými cly. Minulý týden stál barel 50 dolarů (1100 korun), za poslední dva roky šlo o nejnižší částku. Cena nestoupla ani poté, co USA ohlásily posun začátku zavedení vyšších cel o 90 dní.
Skupina OPEC+ od května urychlí zvyšování těžby ropy o 411 000 barelů denně. Ceny ropy rychle klesají
Číst článek
Pokud cena na této hodnotě zůstane, získá Rusko za letošek o bilion rublů méně, než počítalo.
„Tento ukazatel (cena ropy) je pro nás velmi důležitý, protože je spojen s příjmy do rozpočtu… Situace je extrémně výbušná, napjatá a emočně nabitá,“ cituje deník Financial Times mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Podobně mluví i ředitelka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová, která se obává obchodních válek. „Obvykle vedou k ekonomickému zpomalení a možné nižší poptávce po našem vývozu energií,“ uvedla.
Změna ceny navíc přichází v době, kdy se očekává zpomalení ruské ekonomiky. V posledních dvou letech, kdy ekonomiku poháněla válečná výroba a státní rezervy a HDP rostly o pět procent, ruské prognózy na letošek mluvily o růstu 1–2,5 procenta.
Zároveň se začíná vyprazdňovat Národní sociální fond, kam vláda sahala, když jí jinde chyběly peníze. Od roku 2020 z něj už dvě třetiny zmizely.
Putin si s vyslancem Witkoffem rozumí. Rusko chce ukrajinské území a USA plynovod, říká Procházková
Číst článek
Odborníci se domnívají, že to povede v Rusku ke škrtům mimo vojenský sektor. Dotknout by se to mohlo například sociálních dávek. Další možností je zdanění exportních firem.
Skutečné dopady nižší ceny ropy se ukáží až za několik měsíců. Na snížení ceny reagují i nejbohatší státy světa včetně zemí sdružených ve skupině G7, které na konci roku 2022 zavedly limit 60 dolarů za barel ruské ropy. Po pádu cen ale tento limit ztrácí smysl.
„Je na čase přehodnotit způsob, jak se snažíme omezit ruský příjem. Ať říká kdokoliv cokoliv, nevypadá to, že by to fungovalo,“ zhodnotil pro britský deník The Guardian ředitel think tanku Royal United Services Institute Tom Keatinge.