EU se chce dohodnout na bankovní unii, zabrání to prý další dluhové krizi
Evropa by měla mít zásadní nástroj proti opakování současné dluhové krize. Lídři členských zemí Evropské unie se mají na dnešním a zítřejší schůzce v Bruselu dohodnout na prvním kroku ke vzniku takzvané bankovní unie: tedy na přenesení dohledu nad činností bank v eurozóně na Evropskou centrální banku. To má do budoucna zabránit problémům bank, ke kterým došlo například ve Španělsku nebo v Irsku.
Česko dlouho hrozilo, že tento krok vetuje, protože se bálo o stabilitu svých bank. Nakonec ale Praha vyjednala garance, které podle ní omezují riziko změny českých bank na pouhé pobočky svých zahraničních vlastníků.
„Získáváme ujištění, že žádným způsobem nemůže dohledový orgán matky nabádat k případné transformaci,“ říká náměstek ministra financí Radek Urban. Pokud by se české banky změnily na pobočky, na jejich klienty se přestane vztahovat české pojištění jejich vkladů.
Česko si proto vyjednalo politickou deklaraci, že by vznik společného dohledu nad bankami v eurozóně neměl být pobídkou pro převedení bank na pobočky. Zahraniční vlastníci ale tento krok i nadále budou moci udělat. Česko proto chce, aby o tom museli klienty informovat s předstihem.
Nečas věří, že Česko nebude mít důvod vetovat chystanou bankovní unii
Číst článek
Přenesení dohledu nad činností bank v eurozóně na Evropskou centrální banku má do budoucna zabránit problémům bank, ke kterým došlo například ve Španělsku nebo v Irsku.
„Jak selhávaly některé národní dohledy, tak se důsledky přenášely na celou eurozónu,“ připomíná slovenský velvyslanec při Unii Ivan Korčok. Za ztráty například španělských bank se zaručil stát, což ale stáhlo na pokraj propasti i Španělsko. A to už ohrozilo stabilitu samotné eurozóny.
Podle francouzského prezidenta Hollanda je bankovní unie zásadním krokem k zabránění další dluhové krize. Evropská centrální banka by totiž měla na činnost bank dohlížet lépe, než národní orgány.