Everest byl pokořen před půl stoletím
Přesně před padesáti lety poprvé vystoupil člověk na nejvyšší horu světa Mount Everest. Členové britské expedice Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norgay stanuli na vrcholu v půl dvanácté dopoledne nepálského času. Nepálské Káthmandů si jubileum prvovýstupu na střechu světa připomělo velkou oslavou. Třiaosmdesátiletý sir Edmund Hillary je v Nepálu - hlavně ale mezi Šerpy - uctíván téměř jako král. V údolí Solu Kumbu pod Everestem totiž během posledních desítek let vystavěl školy, nemocnice, mosty nad hlubokými srázy nebo lesní školky.
Hillaryho organizace Himalayen Trust shání peníze pro šerpy po celém světě a šerpové jako například Minma Debodže jsou mu za to vděční. "Hilarry je velmi důležitý. Vláda nás sice trochu podporuje, ale daleko více dostáváme od Edmunda Hillaryho. Hlavně mu vděčíme za vzdělání. Víte, před padesáti lety se proslavil díky naší hoře Everestu, ale snaží se nám za to velkoryse odvděčit. Nesmírně si ho vážíme."
Sir Hillary po Everestu už žádnou osmitisícovku kvůli chronické výškové nemoci nevylezl, ale jak mi řekla legenda horolezectví Reinhold Messner, pro britskou expedici v roce 1953 byli morálně silný Hillary a fyzicky dokonale připravený Ten Zing nesmírně důležití. Bez Hillaryho by podle Messnera nebyl Everest tehdy zdolán.