Evropané budou moct diktovat Bruselu. Díky petici s milionem podpisů
Brusel bude muset tancovat podle toho, jak evropská veřejnost píská. Tedy alespoň trochu. Nástrojem k ovlivnění toho, jaké právní předpisy se budou v Evropské komisi vymýšlet, bude Evropská občanská iniciativa. Petice s návrhy občanů se mohou do Bruselu posílat od 1. dubna. Základní podmínka je, aby petici podpořil alespoň milion Evropanů z minimálně 7 členských zemí Unie.
„Je to samozřejmě úplně nový nástroj, který dostávají evropští občané k dispozici. Bude teď záležet jen na nich, s čím se budou obracet na evropské instituce. O čem budou chtít, aby se vedla evropská diskuse,“ vychvaluje novinku zakotvenou už přes 2 roky v Lisabonské smlouvě místopředseda Evropské komise pro administrativu Maroš Šefčovič.
Novinku, kterou mají Evropané k dispozici popisuje ve vysílání Radiožurnálu Pavel Novák
Petice zaštítěné milionem podpisů Evropanů musí unijní exekutiva posoudit. Je ale pouze na ní, jestli se rozhodne na takovou výzvu reagovat a navrhne nařízení nebo směrnici k řešení problému, na který občané upozorní.
Podle organizace Greenpeace, která má bohaté zkušenosti s peticemi předávanými i Evropské komisi, neudělá občanská iniciativa Unii demokratičtější. Pobídne ale lidi, aby se více zapojili do procesu vytváření pravidel fungování Evropy.
Mluvčí bruselské centrály Greenpeace Mark Breddy považuje petice evropské občanské iniciativy za v zásadě dobrý nástroj ovlivňování politiky. Jenže pravidla, která teď vstupují v platnost, vytvářejí řadu překážek. Lidi může od účasti v iniciativě odradit třeba požadavek poskytnout o sobě hodně údajů.
„Je absurdní, aby po vás někdo na ulici při sbírání podpisů pod petici žádal číslo vašeho občanského průkazu nebo pasu. Je to dost složité pro tak velkou organizaci, jako je Greenpeace a pro jednotlivé občany, pro které je tento politický nástroj určený, to už vůbec nebude jednoduché,“ reaguje Mark Breddy.
Uvidíme, kolik takových petic s milionem podpisů nakonec Evropská komise dostane.