Evropské banky urovnávají spory s USA. Platit budou Deutsche Bank a Credit Suisse
Deutsche Bank zaplatí 7,2 miliardy dolarů, aby urovnala spor ohledně hypotečních cenných papírů. O několik hodin poté za podobný prohřešek byla pokutovaná i Švýcarská banka Credit Suisse ve výší 5,3 miliardy dolarů.
Obě banky se na částce dohodly s úřady ve Spojených státech. Po Deutsche Bank americké ministerstvo spravedlnosti původně požadovalo 14 miliard korun. Vyjádřil se k tomu šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, podle kterého USA požadovalo přehnaně vysokou pokutu.
Ke snížení téměř o polovinu došlo hlavně kvůli obavám z širší krize v evropském bankovním sektoru. V září, kdy přišel požadavek na zaplacení 14 miliard dolarů, totiž došlo k prudkému poklesu ceny akcií banky. Některé hedgeové fondy v USA kvůli hrozbě pokuty omezily s bankou obchody a akcie Deutsche Bank následně prudce oslabily a vůbec poprvé se ocitly pod hodnotou deset eur.
Po pátečním oznámení o dohodě mezi oběma stranami na sumě 7,2 miliardy USD zamířily akcie vzhůru a připisovaly si až čtyři procenta. Německá vláda dohodu přivítala. Stejně tak akcie Credit Suisse díky dohodě posílily zhruba o dvě procenta.
Banky americké úřady začaly vyšetřovat kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před vypuknutím světové finanční krize v roce 2007 až 2009. Deutsche Bank a Credit Suisse rozhodně nejsou jediné společnosti, které úřady vyšetřovaly. Americká vláda banky obvinila kvůli poskytování zavádějících informací o kvalitě cenných papírů investorům.
Vyšetřování také čelí americká banka Wells Fargo, britské banky Royal Bank of Scotland a HSBC a švýcarská UBS. Americké banky již v uplynulých třech letech za urovnání sporů kolem hypotečních cenných papírů zaplatily 46 miliard dolarů.