Milník v boji proti nenávisti? Evropské soudy můžou Facebooku nařídit, aby mazal urážlivé příspěvky
Soudy v Evropské unii mohou společnosti Facebook nařídit, aby napříč svou sociální sítí po celém světě smazala takové příspěvky uživatelů, které jsou v rozporu se zákonem. Týká se to i urážlivých komentářů podobných původnímu příspěvku. Ve čtvrtek o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie.
Soudní dvůr se zabýval případem bývalé předsedkyně rakouských Zelených Evy Glawischnigové-Pieszczekové.
Ta se domáhala, aby Facebook odstranil příspěvek, který ji podle soudního rozsudku urážel a očerňoval a který mohl vidět každý uživatel této sociální sítě.
Bojuje na facebooku proti nenávisti. Teď se rozhodla s anonymními diskutéry sejít osobně
Číst článek
Podle Soudního dvora EU společnosti jako Facebook podle unijní směrnice o elektronickém obchodu nenesou odpovědnost za informace, které na ně uživatelé ukládají, pokud se Facebook nedozvěděl, že jsou v rozporu se zákonem.
To však nebrání tomu, aby Facebook dostal nařízeno ukončit protiprávní jednání a takové informace odstranit nebo zamezit v přístupu k nim.
Právní zástupkyně Glawischnigové-Pieszczekové čtvrteční rozsudek podle agentury APA označila za „milník v boji proti nenávisti“ na internetu.
Facebook je k rozsudku kritický. Americká společnost tvrdí, že ohrožuje už dlouho platnou zásadu, podle níž jedna země svůj výklad svobody slova nesmí vnucovat jiné zemi. Také prý otvírá dveře k tomu, že firmy budou nuceny k aktivnímu dohledu nad obsahem internetu a jeho interpretaci.
„Tento rozsudek vzbuzuje kritické otázky ohledně svobody slova,“ řekla podle agentury DPA mluvčí Facebooku. Uvedla, že už nyní existují pravidla, která upravují, co uživatelé na platformě smí dělat a co ne.