Nejvýznamnější britští politici čelili před parlamentními volbami záplavě urážek na sociální síti X, vyplývá z nové studie. Pěti politikům bylo adresováno více než 85 tisíc jasně urážlivých zpráv.
K deportaci postačí i lajkování nenávistných příspěvků. „Požadavek na politiku ve společnosti je. Otázka je, jestli toto opatření bude efektivní,“ říká Vladimír Handl z FSV Univerzity Karlovy.
Když se autobus z Vídně blížil k Brnu, začal jeden z jeho řidičů podle cestujícím dvěma cizinkám nadávat. „Padla nějaká urážka, že jsme Ukrajinky,“ vzpomíná paní Čagarian
Výzkumníci zjistili, že uživatelé se méně zapojují i do online diskuzí, přestože je stále čtou, ať už pro zábavu, nebo protože je zajímají různorodé názory.
Za schvalování zločinu na sociálních sítích může pachatel dostat maximální trest odnětí svobody na jeden rok. Podle advokáta Tomáše Sokola by ale bylo účinnější postihovat osoby peněžitými pokutami.
Masové střelby v Praze, Ostravě a Uherském Brodu od sebe dělí vždy čtyři roky. Z uzavřených skupin se slovní projevy nenávisti nově dostaly na světlo k veřejnosti, nastiňuje expert Tomáš Koblížek.
„Problém online radikalizace ve skutečnosti není v online prostředí, ten je ve společnosti. A důvodů pro radikalizaci je dlouhá řada, jsou spojené s frustrací lidí,“ vysvětluje politolog Jan Charvát.
„Co se stalo v Americe, je hodně poučné i pro nás,“ naznačuje Tomáš Koblížek z Akademie věd. „Amerika si opravdu prochází velmi složitým obdobím, pokud jde o svobodu slova.“
Příspěvek podle dřívějších informací zveřejnila aktivistka Nela Lisková. Na svém facebooku uvedla, že se pouze vyjádřila k Zelenskému a má právo na svůj vlastní politický názor.
„Politik, který jde v neděli do televize, kde se o někom nenávistně vyjadřuje, nejenom že dotyčnému ubližuje, on zároveň stanovuje normu, že se tak může mluvit,“ říká filozof Tomáš Koblížek.
„Covid, válka v Evropě, ekonomická krize. Židé byli vždy vnímáni jako ten obětní beránek,“ popsal pro Radiožurnál předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek.
Poté, co na konci října Elon Musk převzal sociální síť Twitter, začali se ozývat politici a novináři z Číny a Ruska, aby zrušil omezení jejich účtů a dodržel svůj závazek ctít svobodu slova.
Policie autora komentáře vyšetřuje pro podezření z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Případ je podle policie zatím ve fázi ověřování, žádné trestní obvinění zatím nepadlo.
Kladenský soud poslal ve středu dezinformátory Patrika Tušla a Tomáše Čermáka obžalované za nenávistné výroky o Ukrajincích do vězení. Rozsudek není pravomocný.
Negativní, lživé a hanlivé. A některé přímo nenávistné, xenofobní a rasistické. Komentáře na sociálních sítích v souvislosti s válkou na Ukrajině. Řeší je policie? A co považuje za trestný čin?
„Vždy se pečlivě vyhodnocuje každý příspěvek zvlášť a vyhodnocují se i okolnosti nebo jakým způsobem je schvalování invaze popsáno,“ popsal pro Radiožurnál mluvčí Policejního prezidia.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že nejvyšší státní zastupitelství sepsalo stanovisko, jak postihovat nenávistné projevy. Policisté a žalobci tak mají návod, píší Lidové noviny.
„Jak jim chutná jejich medicína! Dobrá práce!????“ napsal Benedikt Čermák v diskusi. On sám vinu popíral, podle obhajoby z jeho komentáře nelze dovodit schvalování terorismu.
Benedikt Č. si za schvalování útoku na Christchurch nakonec odnesl dvouletou podmínku s odkladem na čtyři roky. Důvody vysvětluje rozsudek, který si iROZHLAS.cz vyžádal na základě informačního zákona.
Ve stejném procesu byl zproštěn viny také její dřívější spolupracovník z Národního sdružení (RN) a současný europoslanec Gilbert Collard, informoval web televize BFM TV.
Urážky obdržel poslanec a zastánce práv komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Tomas Raskevičius. Peníze věnuje organizacím podporujícím sexuální menšiny, napsala agentura Reuters.
Definice veřejných činitelů je podle Facebooku široká. Zahrnuje všechny politiky bez ohledu na to, v jaké oblasti politiky se pohybují, patří sem také každý novinář, který veřejně píše či mluví.
Vraždu 50 lidí v mešitě ve městě Christchurch a zranění desítek dalších obětí okomentoval pod přezdívkou SSman slovy „jak jim chutná jejich medicína? dobrá práce???!”.
Řešení se přímo nabízí, napsal muž pod fotkou prvňáků ZŠ Plynárenská v Teplicích, za což byl letos v červenci nepravomocně odsouzen. Krajský soud v Ústí nad Labem ve čtvrtek odvolání zamítl.
„Policisté se mě ptali, zda jsem se cítil ohrožený na životě. Odpověděl jsem, že ne. Proto stíhání zastavili,“ říká Tomáš K., kterému soused vyhrožoval kulkou do hlavy.