FBI vyšetřuje odposlechy Murdochových médií v Americe
FBI vyšetřuje možné odposlechy Murdochových médií. Potvrdil to americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Zatím jde podle něj o přeběžné vyšetřování, které má zjistit, jestli jsou oprávněná tvrzení o možných pokusech o korupci Murdochových novinářů ve Spojených státech.
Kauza Ruperta Murdocha přeskočila Atlantik. Podle předsedy výboru pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů, Petera Kinga, se snažili novináři pracující pro britský týdeník News of the World podplácet newyorského policistu. Výměnou chtěli získat telefonické záznamy obětí útoků z 11. září 2001.
Americké ministerstvo spravedlnosti, pod které FBI spadá, bere obvinění vážně. Zatím ale vede jenom předběžné šetření.
Nakladatel a politolog Alexandr Tomský ve Světě o desáté připustil, že v souvislosti s aférou budou zatčeni další lidé
Společnost News Corporation Ruperta Murdocha má sídlo ve Spojených státech. Jeho mediální impérium vlastní několik významných amerických médií včetně televize Fox News a renomovaného deníku Wall Street Journal.
Další zatýkání
Mezitím britská policie zatkla dalšího člověka v souvislosti se skandálem kolem odposlechů bulvárního nedělníku News of the World. Už devátým zatčeným v řadě je bývalý zástupce šéfredaktora deníku Neil Wallis.
Mediální magnát Rupert Murdoch, vlastník nedělníku, včera odmítl o aféře vypovídat před parlamentním výborem. Kvůli veřejnému pobouření, které vyvolaly metody jeho bulváru, Murdoch také odstoupil od lukrativní akvizice britské satelitní televize BSkyB.
Murdoch pozvání před parlamentní výbor odmítl. Vypovídat tam ale půjde jeho podřízená, Rebekah Brooksová, šéfka společnosti News International, která řídí všechny Murdochovy tituly v Británii.
Nakladatel a politolog Alexandr Tomský, odborník na politické dění v Británii ve Světě o desáté připustil, že v souvislosti s aférou budou zatčeni další lidé. „Skandál je obrovský a neustále se rozrůstá, navíc nás čeká jeho transatlantická dohra ve Spojených státech. Mudroch vlastní obrovské mediální impérium v USA a má tam spoustu nepřátel.“
„Vše souvisí s tím, jak se provázal tisk s politiky. Politici možná přecenili trochu sílu tisku a došlo k jakési společné vládě,“ domnívá se Tomský a připomněl´i vyprázdnění politiky, která ztrácí obsah.
Poznamenal také, že Angličané od bulváru očekávají, že každá zpráva má pravdivé jádro. „U nás bulvár lže tak šíleně, že nikoho nezajímá, zda je to pravda, či ne.“