Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Fukušima zostřila spory o budoucnosti jaderné energetiky

Práce na stabilizaci jaderné elektrárny Fukušima poškozené zemětřesením a především následnou vlnou tsunami pokračují. Navzdory úsilí nadále stoupá voda v reaktoru 2.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technici kontrolují centrálu 2. reaktoru elektrárny Fukušima

Technici kontrolují centrálu 2. reaktoru elektrárny Fukušima | Zdroj: ČTK

Teprve až se jí podaří odčerpat ze všech tří reaktorů, může se začít práce na opravě chladícího systému. Před několika dny japonská vláda zvýšila závažnost jaderné katastrofy ve Fukušimě na nejvyšší stupeň 7 - stejný stupeň, jako v případě havárie Černobylu přesně před 25 lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí vědeckého sekretariátu Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Zdeněk Kříž a Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský ve Světě o desáté

Vedoucí vědeckého sekretariátu Ústavu jaderného výzkumu v Řeži Zdeněk Kříž ve Světě o desáté řekl, že obě nehody nejsou příliš srovnatelné z hlediska příčin. „V Černobylu to byly nedostatky v projektu a chyby personálu, zatímco ve Fukušimě to byla živelní pohroma. Elektrárna na zemětřesení i tsunami vybavena byla, ale událost přestihla očekávání.“

Vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský poznamenal, že u obou událostí byl nedostatečný projekt. „Pokud by se počítalo s 10metrovou tsunami, byly by následky menší.“

Kříž také poznamenal, že obě katastrofy mají společné i to terminus v jadrné energetice – došlo k ‚těžké havárii‘. „A to znamená, byly překonána opatření v projektu a elektrárna byla těžce zhavarovaná.“ Kromě mezinárodní klasifikace rozsahu havárie se dají se srovnávat i kvantifikaci množství uniklé radioaktivity.

Rovenský považuje za problém to, že havárie v Japonsku nadále pokračuje. „A i v budoucnu může dojít k únikům do ovzduší. Ještě bych nedělal finální účet – může být třeba problém s potravinovými řetězci. Na přímé i nepřímé oběti Fukušimy si budeme muset ještě počkat.“

„Pro jadernou energetiku je to vážná rána,“ uvedl Kříž, „ale myslím, že bude pokračovat. Je to jeden ze zdrojů, má tu své místo. Já ji neprosazuji, ale situace si to objektivně vyžaduje a bezpečnost je dnes obecně dál, než tomu bylo v případu Černobylu.“

Rovenský je naopak přesvědčen, že jaderná energetika je po události ve Fukušimě, jak řekl, odepsaná. „A to primárně nikoli z politických, ale hlavně ekonomických důvodů. Protože pokud se nadále zvýší nároky na bezpečnost, stane se ekonomicky nekonkurenceschopnou.“

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme