Celá jednotka se postavila za policisty, kteří v Buffalu srazili muže. ‚Jen dělali svou práci,‘ tvrdí
Všichni členové zásahové policejní jednotky v americkém Buffalu opustili na protest svůj útvar, aby tak vyjádřili solidaritu se dvěma kolegy vyšetřovanými kvůli zranění demonstranta. Informovala o tom stanice CNN. Dva policisté jsou mimo službu kvůli tomu, že během protestů v souvislosti se smrtí černocha George Floyda srazili na zem pětasedmdesátiletého muže.
O incidentu informovala americká média ve čtvrtek, když upozornila na video z Buffala, které zachycuje nevybíravý zákrok policistů proti staršímu muži.
VIDEO: Policisté v Buffalu vážně zranili 75letého muže. Postavili je mimo službu
Číst článek
Na záznamu je vidět běloch s šedivými vlasy, který se blíží k postupujícím těžkooděncům. Jeden policista do něj strčí obuškem a druhý rukou; muž spadne na záda a začne krvácet na hlavě. Muž kvůli zraněním skončil v nemocnici.
Newyorský guvernér Andrew Cuomo vyzval Buffalo, aby policisty propustilo. Jejich kolegové je ale podpořili a všech 57 aktivních členů jejich jednotky útvar opustilo.
„Jsme toho názoru, že policisté pouze plnili rozkaz... vyklidit náměstí. Jen dělali svou práci,“ citoval server BBC Johna Evanse, zástupce místních policejních odborů.
Zákaz škrtících chvatů
V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní policisté minulý měsíc při zatýkání zabili černocha George Floyda, když mu jeden z nich klečel na krku. Rada města odhlasovala nařízení, podle nějž policie bude muset škrtící techniky vyškrtnout ze svého arzenálu, uvedla agentura Reuters. Škrcení jako donucovací prostředek chce při výcviku policistů zakázat i kalifornský guvernér Gavin Newsom.
‚Pošlete tam armádu.‘ Deník New York Times čelí kritice kvůli sloupku republikánského senátora
Číst článek
Předběžná dohoda, kterou schválila městská rada v Minneapolisu, nově stanovuje, že policie nesmí používat chvaty, kdy se daného člověka snaží zpacifikovat škrcením nebo stiskem tepny v oblasti krku. Zároveň musí každý policista okamžitě hlásit nadřízeným, pokud by některý z kolegů takový nedovolený donucovací chvat použil. Dohodu ještě musí schválit soud.
Změna přístupu se zřejmě chystá i v Kalifornii, kde tamní guvernér Newsom oznámil, že podpoří změnu zákonů tak, aby škrtící techniky byly ve státě zakázané. „Stisk krční tepny má doslova zabránit průtoku krve do mozku. Něco takového už by se nemělo dít,“ řekl guvernér.
George Floyd zemřel při policejním zákroku 25. května. Policista Derek Chauvin mu při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku přesto, že Floyd několikrát zopakoval, že nemůže dýchat. Nyní Chauvin, který byl propuštěn z policejních řad, čelí obvinění z vraždy. Incident vyvolal vlnu rozsáhlých protestů proti policejnímu násilí v USA i ve světě.