Hollande se na Kubě sešel s Fidelem Castrem, vyzval ke zrušení embarga

Francie navrhuje zrušení hospodářského embarga vůči Kubě. Podle francouzského prezidenta Francoise Hollanda je čas zrušit opatření, které výrazně uškodilo rozvoji Kuby. Paříž je připravena pomoci zemi v případě, že se otevře světu, zároveň se však chce zabývat i demokratizací ostrova a dodržováním lidských práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Fran¬cois Hollande se v Havaně sešel s kubánským protějškem Raoulem Castrem

Francouzský prezident Fran¬cois Hollande se v Havaně sešel s kubánským protějškem Raoulem Castrem | Zdroj: Reuters

Francouzská vláda podle prezidenta Francoise Hollanda učiní maximum pro zrušení amerických opatření, které poškozují kubánskou ekonomiku. Prohlásil to na havanské univerzitě. V proslovu Hollande také mimo jiné uvedl, že je třeba respektovat identitu každé země.

Washington zavedl embargo na začátku 60. let po zestátnění amerických podniků na Kubě. Prezident Obama letos navrhl po pozvolném uvolňování jeho úplné zrušení, zatím v tom ale naráží na odpor Kongresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu francouzského prezidenta Francoise Holanda na Kubě sleduje redaktor Jan Prokeš

Francois Hollande zavítal na Kubu jako první západní lídr po téměř 30 letech. Po projevu na univerzitě se sešel s 88letým Fidelem Castrem i s jeho bratrem Raúlem, současným kubánským prezidentem.

Schůzka s vůdcem komunistické revoluce roku 1959 Fidelem Castrem trvala asi hodinu a podle reportérky deníku Liberation ji Hollande komentoval slovy: „Seděl předem mnou muž, který formoval historii (navzdory pochybám o jeho roli)“. Rozhovor s Raúlem Castrem byl čistě soukromý.

Hned po příletu do Havany Hollande udělil řád čestné legie kardinálovi Jaimemu Ortegovi. Nejvyššího katolického hodnostáře Kuby ocenil jako prostředníka dialogu mezi režimem a opozicí. K fungování kubánského režimu a stavu lidských práv zůstává ale Hollande kritický.

Kuba v lednu propustila asi 50 politických vězňů v rámci započatého sbližování s USA, několik desítek dalších ale zřejmě zůstává za mřížemi. I proto se asi Hollande vyjadřoval při návštěvě Havany opatrněji. „Budeme jako první západní národ na straně Kuby, pokud se rozhodne pro otevření se světu,“ uvedl.

Total získal právo na průzkum ložisek ropy

Na ostrov s sebou francouzský prezident vzal velkou skupinu podnikatelů s cílem konkurovat americkým firmám v případě, že se kubánská ekonomika více otevře světu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání francouzského prezidenta na Kubě sledoval z Paříže i tamní zpravodaj ČRo Jan Šmíd

Hlavním hmatatelným výsledkem je už teď kontrakt, který udělila kubánská státní ropná společnost CubaPetroleo francouzské firmě Total. Ta bude moct spolupracovat na průzkumu potenciálních podmořských ložisek ropy na severozápadním pobřeží Kuby v Mexickém zálivu.

Total i tucet zahraničních firem (v současnosti ruská a venezuelská), prováděly průzkum v kubánských vodách už v minulosti, ale žádnou ropu nenašly.

Havana však minulý týden představila nové výsledky, podle kterých se u kubánských břehů v Mexickém zálivu nacházejí miliardy barelů ropy. Také podle Američanů se v místě nachází několik miliard vytěžitelné suroviny.

Kuba doufá, že objev ropy na moři ji zbaví ropné závislosti na jiných zemích, zejména na socialistickém spojenci Venezuele.

Jan Šmíd, Jan Prokeš, Milan Kopp, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme