Mediální magnát Lai stanul opět před soudem. Za ‚spiknutí se zahraničními silami‘ mu hrozí doživotí

Bývalý hongkongský mediální magnát a přední kritik čínského režimu Jimmy Lai ve středu poprvé vypovídal před soudem v procesu, v němž je obžalován z porušení kontroverzního zákona o národní bezpečnosti. Toho se Lai podle prokuratury dopustil spiknutím se zahraničními silami, za což mu hrozí až doživotní vězení. Lai obvinění odmítl, informovala agentura Reuters.

Hongkong Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jimmy Lai (fotografie z roku 2021)

Jimmy Lai (fotografie z roku 2021) | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Šestasedmdesátiletý zakladatel již zrušeného prodemokratického deníku Apple Daily si již nyní odpykává trest pět let a devět měsíců, k němuž byl za podvod odsouzen loni. V nynějším procesu byl obžalován na základě zákona o národní bezpečnosti, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v reakci na prodemokratické protesty z roku 2019.

Bývalý hongkongský magnát Lai odmítl obvinění ze spiknutí. Měl žádat o zavedení sankcí

Číst článek

Během nynějšího soudního procesu, který začal na začátku letošního roku, byl Lai spolu s dalšími lidmi obviněn z toho, že požádal cizí zemi nebo organizaci, především Spojené státy, o „uvalení sankcí, blokády nebo jiných nepřátelských aktivit“ na hongkongskou a čínskou vládu.

Před soudem ve čtvrti Západní Kowloon ve středu Lai uvedl, že se nikdy nesnažil ovlivňovat zahraniční politiku jiných zemí vůči Číně nebo Hongkongu. Uvedl také, že on a jeho noviny Apple Daily vždy prosazovaly hodnoty právního státu, svobody, demokracie a svobody vyznání, projevu a shromažďování. Řekl také, že vždy odmítal jakoukoliv formu násilí.

Lai stanul osobně před soudem jen den poté, co soud v Hongkongu v jiném procesu na základě bezpečnostního zákona odsoudil až na deset let vězení 45 prodemokratických aktivistů obviněných ze spiknutí s cílem spáchat podvratnou činnost.

Zákon o národní bezpečnosti, který v roce 2020 pro hongkongské území zavedla centrální vláda v Pekingu a proti jehož zavedení vypukly v Hongkongu v roce 2019 masové demonstrace, se zaměřuje na činy separatismu, rozvratu státní moci, teroristické činnosti a spolupráce se zahraničními nebo vnějšími silami za účelem ohrožení národní bezpečnosti. Při jeho porušení může být udělen až doživotní trest.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme