Hongkong nechce dovolit aktivistovi Laiovi britského obhájce. Obrátil se na čínský parlament

Hongkongský soud ve čtvrtek odročil na 13. prosince začátek procesu, v němž bývalý mediální magnát a kritik čínského režimu Jimmy Lai čelí obvinění ze spiknutí se zahraničními silami. Odklad procesu přichází krátce poté, co hongkongský vůdce požádal Čínu, aby de facto znemožnila Laiovi využít služeb britského obhájce, informovala agentura AP.

Hongkong Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongský soud ve čtvrtek poslal mediálního magnáta a prodemokratického aktivistu Jimmyho Laie zpět do vězení

Čtyřiasedmdesátiletý Lai si již odpykává trest za svou roli v prodemokratických protestech | Foto: Tyrone Siu | Zdroj: Reuters

Jimmy Lai je souzen na základě nového bezpečnostního zákona, který Čína v bývalé britské kolonii Hongkongu zavedla v roce 2020 v reakci na prodemokratické protesty. Pokud bude shledán vinným, mohl by být odsouzen až k doživotnímu trestu vězení.

Tým Laiových obhájců v současné době vede zkušený britský právník Timothy Owen. Hongkongské ministerstvo spravedlnosti se opakovaně pokusilo znemožnit Owenovi, aby Laie hájil. Hongkongský nejvyšší soud ale v pondělí zamítl žádost ministerstva uvalit „plošný zákaz“ pro zahraniční právníky v případech týkajících se národní bezpečnosti.

Svobodný Hongkong nemůže existovat bez svobodné Číny, říká hongkongský aktivista a disident

Číst článek

Hongkongský vůdce John Lee se proto obrátil na čínský parlament, aby o věci rozhodl. Podle kritiků takovýto krok poškozuje soudní nezávislost Hongkongu. Při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 Čína slíbila Hongkongu vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a práva, jako je svoboda shromažďování a projevu.

Peking také přislíbil, že kapitalistický systém bude ve městě zachován beze změny „nejméně“ 50 let. Občané Hongkongu si ale stále více stěžují na vměšování pevninské Číny do záležitostí tohoto autonomního území.

Čtyřiasedmdesátiletý Lai si již odpykává trest za svou roli v prodemokratických protestech.

V polovině loňského prosince dostal Lai 13 měsíců vězení za podněcování k účasti na nepovoleném shromáždění, které se konalo u příležitosti výročí krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Tchien-an-men.

Již dříve mu soud udělil trest 14 měsíců vězení za organizaci nepovolených demonstrací v srpnu 2019 a účast v nich. Stejně dlouhý trest pak dostal za uspořádání protestu 1. října 2019. Některé z těchto trestů si Lai odpykává souběžně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme