Hongkong patří k nejbezpečnějším přístavům. Tragická nehoda byla spíše výjimkou
Hongkong patří k nejvytíženějším přístavům světa a lodní dopravu využívají miliony jeho obyvatel. Při pondělním lodním neštěstí zde zahynulo nejméně 38 lidí a přes sto dalších skončilo v nemocnici. Podobné tragédie jsou ale v bývalé britské kolonii výjimečné a Hongkong zůstává jedním z nejbezpečnějších přístavů světa.
Námořní trať mezi Hongkongem a Macaem je dlouhá 64 kilometrů a superrychlé stroje, které mohou pojmout až 400 pasažérů, ji zvládnou za hodinu. Plavidla se téměř vznášejí nad hladinou a zkušeně se proplétají mezi plně naloženými kontejnerovými loděmi, zaoceánskými parníky i vratkými bárkami.
Život v bývalé britské kolonii je prakticky od jejího vzniku úzce spjat právě s mořem, které i dnes zůstává hlavní dopravní tepnou spojující nejen desítky hongkongských ostrovů, ale celý tento zvláštní administrativní region se samotnou Čínou, východní Asií i celým světem.
Obří jeřáby vykládající a nakládající kontejnery se zbožím všeho druhu si neodpočinou. Za rok totiž do Hongkongu připluje na půl milionu nákladních lodí. Rekordy ovšem lámou i místní trajekty, jen mezi ostrovem Hongkong a protějším poloostrovem přepraví denně přes 70 tisíc lidí.
Srážku lodí u Hongkongu nepřežilo 37 lidí, přes sto se jich zranilo
Číst článek
Sirény lze proto v tamních vodách slyšet poměrně často, zejména za špatné viditelnosti. I z tohoto důvodu ale mají všechna plavidla nejmodernější navigační zařízení a k nehodám tak dochází velmi zřídka. Pondělní tragédie, nejhorší za posledních 40 let, je tak spíše výjimkou.