Peking označil zadržení finanční ředitelky Huawei za nehoráznost, velvyslanec USA musel na kobereček
Čínské ministerstvo zahraničí v neděli americkému velvyslanci Terrymu Branstadovi tlumočilo „silnou“ nespokojenost Pekingu se zadržením finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies Meng Wan-čou. Ta byla minulý víkend vzata do vazby policií v kanadském Vancouveru, a to na žádost Spojených států. USA ji viní ze zatajení vazeb své firmy na společnost, která se pokusila navzdory sankcím prodávat vybavení do Íránu.
Kanadský soud nyní rozhodne o tom, zda bude finanční ředitelka Huawei a zároveň dcera zakladatele tohoto výrobce chytrých telefonů vydána do USA, kde jí hrozí několikaleté vězení.
Kanadská prokuratura vyzvala soud, aby neumožnil její propuštění na kauci, protože má obrovské finanční zdroje a motivaci uprchnout z Kanady do Číny.
Číně se nelíbí zadržení šéfky Huawei v Kanadě. Chce okamžité propuštění, jinak prý přijdou následky
Číst článek
Podle státní agentury Nová Čína v neděli tamní viceministr zahraničí Le jü-čcheng při setkání s americkým velvyslancem označil vazbu Meng Wan-čou za „extrémní nehoráznost“.
Vyzval Spojené státy, aby odvolaly zatykač vydaný na její osobu. Nová Čína napsala, že Le po Washingtonu žádal „okamžitou nápravu svých nesprávných kroků“, které prý „vážně porušily zákonná a legitimní práva čínského občana“.
„Další odpověď Číny se bude odvíjet na základě kroků USA,“ citovala čínského diplomata agentura Reuters, přičemž Le tento svůj výrok dále nerozvedl.
Předvolání amerického velvyslance přišlo den poté, co si podobný vzkaz vyslechl velvyslanec Kanady. Čínské ministerstvo zahraničí jeho zemi varovalo před „vážnými následky“, pakliže nebude finanční ředitelka Huawei ihned propuštěna.
Společnost Huawei je po jihokorejském Samsungu největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Některé země se ji snaží vytlačit ze svých trhů kvůli tomu, že čínské technologické firmy jsou údajně nuceny spolupracovat s tajnými službami ve své zemi.