Počet obětí po hurikánu Dorian vzrostl na 50. Úřady na Bahamách pohřešují dva a půl tisíce lidí

Na Bahamách se po hurikánu Dorian pohřešuje 2 500 osob. S odkazem na místní úřady o tom ve středu informovaly světové tiskové agentury.

fotogalerie Nassau (Aktualizováno: 19:30 11. 9. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda však upozornila, že seznamy pohřešovaných ještě neporovnala se seznamy lidí, kteří dosud pobývají v provizorních přístřešcích, nebo kteří se z ostrovů evakuovali. Počet nezvěstných by se tak podle očekávání úřadů měl zmenšit. Hurikán si na karibském souostroví podle posledních údajů vyžádal 50 mrtvých, jejich počet však zřejmě poroste s tím, jak pokračují pátrací a záchranné akce.

Zatajování počtu obětí? Bahamské úřady čelí po hurikánu Dorian kritice místních

Číst článek

V nouzových úkrytech jsou na ostrovech stále tisíce lidí. Dorian zasáhl karibské souostroví 1. září jako hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie. Byla to jedna z nejsilnějších dosud zaznamenaných bouří v oblasti a doprovázel ji vítr o síle až 300 kilometrů v hodině. Živel na ostrovech srovnal se zemí celé čtvrti a poškodil rovněž klíčovou infrastrukturu.

Zatímco se už podařilo obnovit dodávky elektřiny na nejsevernějším ostrově Grand Bahama, elektrické vedení v okolí města Marsh Harbour, největšího na ostrovech Abaco, bylo podle úřadů kompletně zničeno. Hurikán tam rovněž poničil 90 procent všech domů. Ve středu by však měly být do oblasti v omezené míře obnoveny komerční lety.

Americká vláda uvolnila již v sobotu pro dopravu pomoci na Bahamy kapacity ministerstva obrany, ostrovům zničeným hurikánem pomáhá i americká národní garda, napsal list Miami Herald. Bahamské úřady varovaly, že konečný počet mrtvých bude „mimořádně hrozivý“. V hlavním městě Nassau si nemocnice objednaly dva velké chladírenské vozy, kam chtějí ukládat nalezená mrtvá těla.

Podle expertů OSN je na Bahamách 70 000 lidí naléhavě potřebujících vodu, potraviny a přístřeší. Na postižené ostrovy letouny dopravují generátory s palivem, tuny konzerv, stavební buňky a komunikační zařízení. Na nejvíce postižená místa míří týmy lékařů se zdravotnickým materiálem. Hygienická situace je alarmující a hrozí epidemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme