Na takový živel se nedalo připravit. Popadaly i silné konstrukce, říká o hurikánu Bahamka žijící v USA
Je to týden, co Bahamy zasáhl hurikán Dorian a část jich doslova srovnal se zemí. V zemi vládne humanitární krize a chaos. Úřady stále nespočítaly mrtvé, zatím je oficiální bilance 43 obětí. Jisté ale je, že lidí postižených hurikánem jsou až desetitisíce. Komunita Bahamců v USA proto posílá materiální pomoc a někteří její členové se chystají i vyrazit do vlasti coby dobrovolníci. Lidé totiž kromě pití a potravin potřebují i psychickou pomoc.
Sedíme v podniku, kde mají kasičku na příspěvky pro oběti hurikánu. Lidé do skleněné nádoby vhazují dolarovky pro potřebné. Na Bahamách je totiž kritický nedostatek hygienických pomůcek, kojenecké výživy a podobných věcí. Poté je tu ale i pomoc, která se koupit nedá.
‚Rozmetané domy, celá pole trosek.‘ Hurikán Dorian si na Bahamách vyžádal nejméně 43 obětí
Číst článek
„Existuje několik způsobů, jak lidem v této situaci ulevit. Tím hlavním je dát jim prostor. Nechat je promluvit, nechat je znovu vyprávět svoje příběhy a dostat pryč to napětí, které pociťují v těle i mysli. Když o těch hrůzách nepromluví, zůstane to v nich napořád. Věřím, že relaxační techniky a praktiky, které léčí traumata, mohou lidem opravdu pomoci,“ vysvětluje pro Radiožurnál klinická psycholožka Deondra Smithová.
Ta chce v příštím týdnu zavřít svou praxi u Washingtonu, odjet na rodné Bahamy a i po návratu zpět do USA poskytovat psychologické služby zdarma online. Její i manželova rodina měly štěstí. Na zdevastovaných ostrovech Abaco a Gran Bahama žije jen jediný příbuzný a ten přežil. Po třech dnech se ozval a úspěšně se evakuoval.
‚Zničující kontrast‘
„Je to těžká doba. Bahamy budou vždycky můj domov. Jsou pro mě rájem s plážemi, kde pořád svítí slunce a kde po příjezdu okamžitě cítíte úlevu. Teď místo toho pozorujeme obrázky pustých měst, kde pozorujeme jen sutiny. Takový kontrast je zničující,“ popisuje Smithová.
Deondra opustila Bahamy teprve před osmi lety, takže tam zažila spoustu hurikánů. Člověk si prý zvykne a má tendenci blížící se bouře podceňovat. Po zkáze, kterou ostrovy zažily teď při hurikánu Dorian, už to ale prý nikdy nebude jako dřív. Spolu s ostatními Bahamci bude teď každý další hurikán vyhlížet s úzkostí.
„Mezi cizinci se drží stereotyp, že tam žijeme v chatrčích a křehkých domech. Ve skutečnosti ale mají Bahamy jedny z nejpřísnějších stavebních norem právě kvůli hurikánům. Na ty jsme zvyklí, ale připravit se na takový živel, který navíc postupoval velmi pomalu a držel se nad ostrovy dva dny, to prostě nebylo možné. Popadaly i silné konstrukce,“ říká psycholožka.