Zmizelý šéf Interpolu Meng Chung-wej, kterého zadržela a vyšetřuje Čína, na svou funkci rezignoval
Prezident Interpolu Meng Chung-wej, který se pohřešuje od konce minulého měsíce, je vyšetřován v Číně kvůli podezření, že porušil blíže neurčený zákon. Napsala to agentura AP s odvoláním na sdělení, které na svém webu zveřejnila disciplinární komise vládnoucí Čínské komunistické strany. Interpol později oznámil, že Meng na funkci rezignoval.
Ve zprávě tohoto orgánu, jenž má na starosti případy korupce a politické neloajálnosti, se uvádí, že náměstek čínského ministra veřejné bezpečnosti je „podezřelý z porušení zákona a v současné době je sledován a vyšetřován“ novým čínským protikorupčním úřadem, Národní kontrolní komisí.
Interpol v neděli večer oznámil, že generální sekretariát v Lyonu dostal Mengovu rezignaci na funkci prezidenta této mezinárodní policejní organizace, a to s okamžitou platností. Nástupce v úřadu bude zvolen na schůzi Interpolu, která se uskuteční 18. až 21. listopadu v Dubaji. Do té doby Interpol dočasně povede Jihokorejec Kim Čong-jang.
Šéf mezinárodní policejní organizace je nezvěstný od konce září, když odletěl z Francie do Číny. Znepokojení nad jeho zmizením už daly najevo Interpol a francouzské úřady. Podle policie odletěl Meng Chung-wej do Číny, kam sice dorazil, ale pak se po něm „slehla zem“.
Prezident Interpolu Meng Chung-wej zmizel. Před týdnem odcestoval do Číny a přerušil kontakt
Číst článek
Francouzská policie začala zmizení čtyřiašedesátiletého Menga vyšetřovat koncem tohoto týdne poté, co manželka nahlásila policii, že o něm nemá žádné zprávy od 25. září. Řekla rovněž, že dostala výhrůžky telefonem i prostřednictvím sociálních sítí.
Čína se do neděle ke zmizení Menga oficiálně nevyjádřila a ani místní média o jeho případu doposud neinformovala.
Do čela Interpolu usedl Meng v listopadu 2016 a stal se prvním Číňanem v této funkci. Už od dubna 2004 je náměstkem čínského ministra pro bezpečnost, byl jím tak i v době, kdy toto ministerstvo vedl Čou Jung-kchang, který byl v roce 2015 odsouzen k doživotnímu trestu a propadnutí majetku za braní úplatků, vyzrazení státního tajemství a zneužití pravomocí.
Do letošního dubna měl Meng podle deníku SCMP také vysokou funkci v čínské komunistické straně. V posledních letech se v Číně objevilo více případů zmizení vyšších čínských funkcionářů a čínské úřady až po týdnech či měsících oznámily, že je vyšetřují, většinou kvůli podezření z korupce.