V Iráku analyzují DNA ostatků v masových hrobech, objevili je přeživší jezídové

V Iráku zahájili analýzu DNA ostatků 141 těl objevených v masových hrobech na severu země. Oznámil to v neděli šéf místního ústavu soudního lékařství. Předpokládá se, že v hrobě skončili příslušníci menšinových jezídů, které za svého působení v Iráku pronásledovala teroristická organizace Islámský stát, uvedla agentura AP.

Bagdád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odkrývání hromadného hrobu v irácké Samawě.

Radikálové Islámského státu zabili stovky jezídských mužů. (ilustrační foto) | Foto: Essam al-Sudani | Zdroj: Reuters

Jak uvedl soudní lékař Zajd Júsif, těla byla objevena ve 12 hrobech, které pomohli najít přeživší z jezídské komunity v Sindžáru na severu Iráku. Vzorky DNA budou porovnány s těmi získanými z rodin jezídů. Identifikace ostatků nejspíš potrvá až do srpna, dodal Júsif.

Bulharská policie zadržela chlapce, který plánoval teroristický útok. Našla u něj vlajku Islámského státu

Číst článek

Samozvaný Islámský stát začal obsazovat sever Iráku v roce 2014, poražen tam byl v roce 2017. Do jeho příchodu žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu jezídů. Radikálové následně stovky jezídských mužů zabili a tisíce žen a děti unesly a zotročily. OSN tažení Islámského státu proti jezídům označila za genocidu.

Ke zvykům komunity jezídů patří endogamie, tedy uzavírání sňatků jen v rámci etnické a náboženské skupiny. V komunitě se nyní debatuje o osudu dětí, jež vzešly ze svazků členů Islámského státu s jezídkami. Komunita neuznává jako jezídy děti v případech, kdy oba jejich rodiče nejsou jezídové, poznamenala agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme