V Iráku analyzují DNA ostatků v masových hrobech, objevili je přeživší jezídové
V Iráku zahájili analýzu DNA ostatků 141 těl objevených v masových hrobech na severu země. Oznámil to v neděli šéf místního ústavu soudního lékařství. Předpokládá se, že v hrobě skončili příslušníci menšinových jezídů, které za svého působení v Iráku pronásledovala teroristická organizace Islámský stát, uvedla agentura AP.
Jak uvedl soudní lékař Zajd Júsif, těla byla objevena ve 12 hrobech, které pomohli najít přeživší z jezídské komunity v Sindžáru na severu Iráku. Vzorky DNA budou porovnány s těmi získanými z rodin jezídů. Identifikace ostatků nejspíš potrvá až do srpna, dodal Júsif.
Bulharská policie zadržela chlapce, který plánoval teroristický útok. Našla u něj vlajku Islámského státu
Číst článek
Samozvaný Islámský stát začal obsazovat sever Iráku v roce 2014, poražen tam byl v roce 2017. Do jeho příchodu žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu jezídů. Radikálové následně stovky jezídských mužů zabili a tisíce žen a děti unesly a zotročily. OSN tažení Islámského státu proti jezídům označila za genocidu.
Ke zvykům komunity jezídů patří endogamie, tedy uzavírání sňatků jen v rámci etnické a náboženské skupiny. V komunitě se nyní debatuje o osudu dětí, jež vzešly ze svazků členů Islámského státu s jezídkami. Komunita neuznává jako jezídy děti v případech, kdy oba jejich rodiče nejsou jezídové, poznamenala agentura AFP.