Írán podle MAAE pokračuje ve vývoji nukleární zbraně
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o íránském jaderném programu. Z dokumentu vyplývá, že Teherán pokračuje ve vývoji jaderné zbraně, ačkoli to sám popírá. Íránci prý například výrazně pokročili ve vývoji raketové hlavice schopné nést jadernou nálož.
Jde o zatím nejkritičtější zprávu o íránském jaderném programu. Agentura rozdělila íránský vojenský jaderný program na dvě období.
Do roku 2003 měl být koordinovaný, agentura má mimo jiné informace o vývoji rychlých detonátorů a jejich počítačovém testování. Simulace odpovídaly jadernému výbuchu. Írán také měl získávat vědomosti a komponenty pomocí špionážních sítí a černého trhu. Nicméně tyto informace agentuře dodávají nejmenované členské státy OSN.
ZPRÁVU MAAE K ÍRÁNU NALEZNETE ZDE
V období po roce 2003 je to ještě nejasnější. Ve zprávě se doslova píše: „Existují náznaky, že po roce 2003 neukončil Írán veškeré aktivity vedoucí k vývoji jaderné zbraně a v některých možná pokračuje dodnes.“
Agentura pak dodává, že má přístup do íránských jaderných zařízení, a Teherán pokračuje v obohacování uranu pod dohledem inspektorů. To se sice západu nelíbí, ale podle mezinárodních smluv na to má Írán právo.
Rusové Teherán hájí
Američtí a izraelští komentátoři uvádějí, že zpráva jen oficiálně potvrzuje stará podezření. Němci a Britové považují zprávu za velmi znepokojivou a uvažují o zpřísnění ekonomických sankcí.
Na druhou stranu Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, něco takového odmítlo podpořit. A kritizuje i zveřejnění dokumentu, protože to prý maří vyhlídky na diplomatické vyřešení sporu.
Izrael se k dokumentu ještě nevyjádřil a podle zákulisních informací čeká na reakce klíčových zemí, aby židovský stát sám nevypadal v této kauze jako vůdčí síla. Právě v Izraeli se v posledních týdnech nejvíce spekuluje o nutnosti nových protiíránských sankcí OSN, ale také o možnosti izraelského vojenského útoku na islámskou republiku.
A Teherán se hájí, že zpráva je vyrobená na politickou zakázku Spojených států. Íránský prezident Mahmud Ahmadínežád řekl, že z jaderného programu neustoupí ani o píď, protože jde čistě o civilní záležitost.
Íránský zástupce v Mezinárodní agentuře Alí Asghar Soltáníje prohlásil, že zpráva je „nevyvážená, neprofesionální a politicky motivovaná". Íránská média zároveň tvrdí, že Spojené státy a Izrael zneužívají vídeňskou agenturu ke své politice.
Nejasná zpráva
Sama agentura přiznává, že velká část výzkumu může být naprosto nevinná. Třeba zmíněné detonátory mohou – ale nemusejí – být určeny jen pro jaderné zbraně. Může to však být i naopak, například vývoj nosičů lze maskovat jako vesmírný program.
Teherán se zřejmě snažil vyvinout jadernou bombu a je možné, že v tom pokračuje i nadále. Podle expertů Írán pravděpodobně nechce zatím vlastnit jadernou zbraň, ale chce být ve výzkumu tak daleko, aby ji v případě potřeby dokázal rychle sestrojit.