„Experti v minulém týdnu provedli dodatečné inspekce a prohlídky v Záporožské jaderné elektrárně, ale stále čekají na přístup na střechy reaktorových budov,“ uvedla MAAE ve středečním prohlášení.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii v sobotu upozornila, že situace v elektrárně je kvůli přerušeným dodávkám elektřiny do zařízení mimořádně riziková.
„Inspektoři MAAE mohou opravovat vybraná zařízení a vyměňovat jejich paměťová média, která budou uložena pod společnými pečetěmi MAAE a íránské atomové agentury,“ uvedl šéf agentury.
Írán významně omezil svoje jaderné aktivity. Čtvrtletní zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ukázala, že zhruba od nástupu prezidenta Hasana Rouháního do funkce letos v létě Teherán získal jen velmi malé množství nového obohaceného uranu. Ten by se dal využít k vývoji atomové bomby, čehož se obávají především Izrael a Spojené státy.
Jaderná elektrárna Temelín nemá žádné zásadní bezpečnostní nedostatky. Vyplývá to ze závěrů skončené prověrky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Experti v Temelíně pracovali tři týdny.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii brzy podepíše s Íránem novou dohodu o jaderných kontrolách. Po návratu z Teheránu to ve Vídni prohlásil ředitel agentury Jukija Amano.
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano má dnes přiletět na svou vůbec první návštěvu Íránu. Amano míří k rozhovorům do Teheránu za situace, kdy se mluví o možném průlomu v jednáních mezi Íránem a Západem.
Írán od listopadu ztrojnásobil tempo obohacování uranu na 20 procent. Ve své zprávě to uvádí Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Kritici Islámské republiky tvrdí, že Teherán chce technologii využít k výrobě jaderné bomby. Mezinárodní agentura nad takovou možností vyjádřila ‚vážné znepokojení‘, žádné jasné důkazy o jaderném zbrojení ale ani její poslední zpráva nepřináší.
Přes počáteční optimismus odjíždí inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) z Íránu s neúspěchem. Teherán jim neumožnil vstup na vybranou vojenskou základnu.
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou opět v Íránu. Snaží se zabránit válce, o které se mluví stále častěji. Příčinou konfliktu je totiž íránský jaderný program, který by podle západních států mohl být zneužit k vojenským účelům.
Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou znovu v Íránu. Během měsíce se už podruhé pokusí prověřit jeho jaderný program. Ke spolupráci tentokrát Teherán tlačí i Rusko a Čína, jeho tradiční spojenci. Inspektoři se mají sejít s vedením Íránské organizace pro jadernou energii. Není jasné, jestli se dostanou do zařízení, která chtějí vidět.
Delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii jedná v Íránu o podezření, že některé části nukleárního programu země slouží ke zbrojení. Spekuluje se, že by členové výpravy mohli navštívit také nový závod na obohacování uranu ve Fordou. Íránci příjezd delegace uvítali a zatím návštěvu hodnotí pozitivně.
Západ se snaží zvýšit tlak na Teherán kvůli jeho spornému jadernému programu: jednak má dnes do země přijet mírová delegace Mezinárodní agentury pro atomovou energii, dále pak Evropa uvalila embargo na dovoz íránské ropy, na což však Írán reaguje pohrůžkou pozastavení dodávek své ropy do Evropy s okamžitou platností.
Evropská sedmadvacítka rozhodne o zostření sankcí vůči Íránu. Reaguje ta na zprávy o pokračování íránského jaderného programu. Podle zjištění Mezinárodní agentury pro atomovou energii provádí Írán testy s vysoce výbušným materiálem. Může to naznačovat, že pracuje na jaderné zbrani.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vyjádřila znepokojení nad údajně neprůhledným nukleárním programem Íránu. Mezinárodní jaderný dozor dospěl k závěru, že Írán v některých otázkách nespolupracuje, a navíc vyvolává podezření, že jeho program má zbrojní charakter. Dokument Rady guvernérů mezinárodní agentury ale nenavrhuje žádné sankce ani zpřísnění postihu.
Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) schválila rezoluci proti Íránu. Požaduje v ní bezpodmínečné a úplné vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu. Odpovědi na nezodpovězené dotazy má Teherán dodat nejpozději do března.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) zveřejnila dlouho očekávanou zprávu o íránském jaderném programu. Z dokumentu vyplývá, že Teherán pokračuje ve vývoji jaderné zbraně, ačkoli to sám popírá. Íránci prý například výrazně pokročili ve vývoji raketové hlavice schopné nést jadernou nálož.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii se chystá zveřejnit nové informace o podezřelých aktivitách Íránu. S odvoláním na diplomatické zdroje to uvedla agentura AP. Případem se široce zabývají hlavně média v Izraeli, kde se opět spekuluje o možnosti vojenského útoku na Írán.
2:55
|Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Barbora Kreuzerová|Zprávy ze světa
Japonsko podcenilo hrozbu tsunami pro nukleární reaktory. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Experti ale na druhé straně ocenili Tokio za řešení jaderné havárie ve Fukušimě.
Írán dostatečně nespolupracuje s mezinárodním jaderným dozorem a posiluje tak podezření, že pokračuje ve vývoji nukleární zbraně. Vyplývá to z nové důvěrné zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová míří do Rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Místo tam zaujme od září. Definitivně o tom ale rozhodne vláda zítra, informuje deník E15.
Íránský parlament zváží styky s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Podle íránských médií to oznámil šéf parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku Alaeddín Borúdžerdí.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii se možná bude poprvé ve své historii zabývat také nukleárními zbraněmi Izraele. S odvoláním na program chystaného zasedání agentury to uvedla agentura AP.