Írán zakázal mezinárodním inspektorům přístup do svých jaderných zařízení
Írán reagoval na rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii vykázáním jejich inspektorů. Rozhodl o tom prezident Mahmúd Ahmadínežád po rezoluci Rady guvernérů této organizace, která ve Vídni rozhodla, že problém íránského jaderného programu předloží Radě bezpečnosti OSN. Prezident také prohlásil, že přeruší veškerou spolupráci s agenturou, protože ta nectí právo na mírové využití uranu dané Smlouvou o nešíření jaderných zbraní.
Podle některých informací měl Ahmadínežád nařídit i opětovné obohacování uranu, to ale prezidentská kancelář popřela. Íránský vyjednávač Džaved Vádí nicméně pro televizi CNN potvrdil, že se tak dřív nebo později stane.
"Vláda obnoví program obohacování uranu v plném rozsahu. Pak teprve musíme zvážit v novém kontextu i nabídku Moskvy, podle které bychom mohli obohacovat na území Ruské federace," řekl Vádí.
Potěšení z rozhodnutí mezinárodní atomové agentury vyjádřily Spojené státy americké, které déle než rok usilovaly o to, aby Mezinárodní agentura pro atomovou energii podstoupila íránský jaderný program Radě bezpečnosti OSN. Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyslovila naději, že Írán vezme rezoluci jako "jasné poselství" nesmiřitelnosti světa se snahami Teheránu o získání jaderných zbraní.
Washington ale nemůže být úplně spokojen, protože vyhlídka na uplatnění případných sankcí OSN je vzdálená řadu týdnů až měsíců. Rusko a Čína totiž trvají na tom, že Rada bezpečnosti nepodnikne žádná opatření před začátkem březnového zasedání Rady guvernérů MAAE.
Američané opakují, že na stole jsou stále všechna řešení, včetně vojenského.