Svědectví z poslední bašty Islámského státu: Vůdce teroristů jsem viděl na vlastní oči, čelil vzpouře
Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí měl před několika měsíci čelit vzpouře vlastních bojovníků. Serveru The Guardian to řekl jeden z údajných svědků vzpoury. Bagdádí se přitom ještě před několika týdny měl ukrývat v Baghúzu – poslední baště islamistů, o kterou nyní zuří boje.
Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí byl v minulosti už několikrát prohlášen za mrtvého. Jeho osud ale zůstává neznámý. Loni v srpnu zveřejnil poselství bojovníkům a to, že může být stále naživu, naznačuje i nové svědectví, které zveřejnil server The Guardian.
V Sýrii pokračují boje o poslední baštu Islámského státu. Koalice vzdoruje půl tisíci radikálů
Číst článek
„Viděl jsem ho na vlastní oči,“ řekl serveru 53letý Džama Hamdi Hamdan. Muži se podařilo z oblasti ovládané teroristickou organizací utéct. Bagdádí podle něj v září čelil pokusu o vzpouru ze strany zahraničních bojovníků IS. „Byl v Al-Kišmě a Cháridžové (jedna z islámských sekt, pozn. red.) se ho pokusili zajmout,“ popsal svědek. „Boje byly zuřivé, měli tunely mezi domy. Většinou šlo o Tunisany, mnoho lidí zahynulo.“
‚Jezdil červeným autem‘
Pokus o vzpouru proti vůdci islamistů potvrdil i jeden z velitelů arabsko-kurdské koalice vystupující pod krycím jménem Adnan Afríni. „Byl to opravdu drsný střet, poražené potom vyhnali,“ citoval velitele The Guardian.
„Začalo to v polovině září a jednalo se o opravdu vážný pokus ho zabít nebo zajmout. Nemyslíme si, že je ještě ve městě,“ dodal.
Podle Hamdana byli Bagdádí a jeho ochranná stráž v oblasti téměř šest měsíců, později se přesunuli do Baghúzu, odkud začátkem ledna utekli do pouště.
„Pokoušel se nebýt nápadný a příliš necestoval přes město. Ale všichni jsme věděli, kde byl. Jezdil starým červeným autem,“ popsal svědek.
Boje o Baghúz
Právě na Baghúz se nyní upírají zraky celého světa – kurdsko-arabské jednotky (SDF) podporované mezinárodní koalicí tam svádí boj s přibližně čtyřmi stovkami bojovníků IS a utahují smyčku kolem posledních zbytků území, které skupina ovládá.
Na oblast téměř neustále dopadají bomby, které za sebou nechávají neprostupná oblaka dýmu. „Jsou velmi odhodlaní a nehodlají odejít,“ vzkázal k situaci kurdský velitel Aram Kochar ze základny vzdálené asi 700 metrů od nejbližší pozice Islámského státu. „Včera jsme získali dvě budovy a ještě v noci si je vzali zpátky.“
Předpokládá se přitom, že islamisté drží několik zahraničních rukojmí ukrytých v jeskyních nedaleko Baghúzu a že je chtějí využít k vydírání. Má mezi nimi být i britský novinář John Cantlie.
V sobotu večer SDF zahájila poslední fázi operace s cílem převzít moc nad Baghúzem – krok jim umožní vyhnat IS z celého syrského území, kterého se před lety zmocnil. Na vrcholu svých sil se přitom IS rozkládal až do blízkosti hranic s Irákem a kontroloval území od východního Aleppa po Mosul – jde o oblast, kterou lze dle rozlohy přirovnat k Walesu.
Přechod ke gerile
S přibývajícími porážkami se nyní podle The Guardianu islamisté navrací ke způsobům svých předchůdců – malých povstaleckých skupin, které terorizovaly zejména irácká města. V pátek v noci se například při gerilové akci několik bojovníků na motorkách pokusilo zasáhnout americkou vojenskou základnu nedaleko Umaru, 60 kilometrů od bojové linie.
Podle velitele Afríniho znají islamisté principy gerilové války velmi dobře a bojovat s nimi na tomto levelu bude znamenat velkou výzvu. „To bude vyžadovat zpravodajsky propracovanou válku na lokální úrovni,“ řekl. „Nebude to jednoduché.“
Z Baghúzu, který se změnil v minové pole, se nyní dostávají poslední skupiny civilistů. V ulicích se mísí trosky budov se zbytky rozbombardovaných tankerů. Cesty, po kterých do relativního bezpečí míří skupinky lidí, lemují opuštěné motorky, cáry rozervaného oblečení i obrněná vozidla připravená k boji. Jak dlouho boje potrvají, si zatím dovolí odhadovat jen málokdo.
„Bude to trvat týden,“ myslí si kurdský velitel Kochar. „Možná déle.“