Rusko během června výrazně zesílilo provokace proti americkým spojencům v Sýrii. Pro americký list Wall Street Journal to uvedl nejmenovaný vládní zdroj ve Washingtonu.
Turecký ministr zahraničí požádal v průběhu mnichovské bezpečnostní konference ruského protějška, aby se zasadil o okamžité příměří v syrské provincii Idlib.
Česko a Evropská unie by se podle představitele syrské opozice George Sabry měly více angažovat v Sýrii, aby se podařilo zastavit tamní občanskou válku spojenou s humanitární a uprchlickou krizi.
Krok by podle agentury Reuters mohl umožnit evropským spojencům USA, aby vyčlenili stovky svých vojáků na vytvoření a kontrolu bezpečnostních zón na severovýchodě Sýrie.
V Sýrii zuří boje o Baghúz - poslední baštu Islámského státu. Kurdsko-arabské jednotky (SDF) utahují smyčku kolem zbytků území, které islamisté ovládají. Bojovníci ale kladou tvrdý odpor.
Muži se podařilo z oblasti ovládané teroristickou organizací utéct. Bagdádí podle něj v září čelil pokusu o vzpouru ze strany zahraničních bojovníků IS.
K odchodu amerických vojáků Donald Trump neposkytl žádný harmonogram. Bolton sdělil, že rozvrh bude výsledkem politických rozhodnutí, která je třeba zrealizovat.
V Arménii se na jaře po revolučních událostech podařilo nenásilně vyměnit totálně zkorumpovaný režim za nový. A Arméni se pomalu začínají vracet domů. Zatím velmi opatrně.
Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že v nadcházejících 24 až 48 hodinách rozhodne o reakci USA na sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly údajně použity chemické zbraně.
První dny tohoto týdne jsou nejkrvavějšími v syrské občanské válce za posledních 5 let. Po bombardování povstalecké východní Ghúty za poslední dva dny zemřelo podle pozorovatelů nejméně 250 lidí.