Pokud si EU nepřerozdělí migranty z lodi Diciotti, nepřispějeme do unijní kasy, pohrozila Itálie

Vicepremiér Luigi Di Maio pohrozil, že Itálie přestane přispívat do unijní pokladny, pokud se Evropská unie do pátku nepřičiní o to, aby se migranti z lodi Diciotti přerozdělili. Loď italské pobřežní stráže kotví třetí den u Sicílie. V noci na čtvrtek z ní vystoupilo 29 nezletilých, na lodi však zůstává 148 běženců. Italský ministr vnitra Matteo Salvini jejich vylodění podmínil tím, že si je mezi sebou rozdělí unijní státy.

Řím (Aktualizováno: 21:13 23. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luigi Di Maio (uprostřed), šéf Hnutí pěti hvězd

Italský vicepremiér Luigi Di Maio | Zdroj: Reuters

„V těchto měsících jsme viděli, jak při jednání s Evropskou unií funguje přístup poddajný a jak funguje ten tvrdý. Přicházím s dalším návrhem – pokud se do zítřka ohledně (lodi) Diciotti a přerozdělení migrantů nic neobjeví, já a Hnutí pěti hvězd už nebudeme ochotni dávat každý rok Evropské unii 20 miliard eur,“ pohrozil Di Maio.

Itálie dala zelenou evropské misi Sofia, uprchlíky bude přijímat do konce srpna

Číst článek

Své stanovisko nadále hájil i druhý vicepremiér Salvini. Uvedl, že všichni migranti na palubě Diciotti přicházejí do Evropy ilegálně a že jen plní svůj předvolební slib snížit migraci a zajistit bezpečnost. „Itálie už nebude uprchlickým táborem Evropy, mým cílem je australský přístup,“ řekl.

Austrálie nedovoluje na svém území usadit se běžencům, kteří připlují k jejím břehům. Žadatele o azyl posílá do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platí.

V noci na čtvrtek z lodi do přístavu Katánie mohli po Salviniho souhlasu vystoupit všichni nezletilí. „Vyzvedli jsme 27 ‚koster‘,“ uvedli záchranáři. „Nejhubenější z nich vážil 30 kilogramů,“ rozvedli.

Diciotti jako rukojmí

Salviniho linii ale kritizují i někteří z koaličních partnerů. Italský tisk si všiml roztržky s předsedou Poslanecké sněmovny Robertem Ficem (Hnutí pěti hvězd), který chce, aby se mohli běženci vylodit všichni a o jejich rozdělení se jednalo potom. Stejně se k věci staví i opoziční Demokratická strana. Tvrdou linii kritizují humanitární organizace i OSN.

Itálie požádala státy EU, aby pomohly se 450 migranty. ‚Žádné nepřijmeme,‘ reagoval Babiš

Číst článek

Na loď se ve čtvrtek vydala delegace italského úřadu, který dohlíží na dodržování lidských práv. Migranti pochází z takových zemí, že budou moci „snadno“ získat status uprchlíka, řekla posléze vedoucí delegace Daniela de Robertová televizi Sky TG24. Devadesát procent z nich přišlo z Eritreje, zbylí jsou ze Sýrie, Súdánu a ze Somálska.

Italský spisovatel Roberto Saviano tento týden na sociálních médiích napsal, že vláda si vzala migranty z paluby lodi Diciotti jako rukojmí.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani v souvislosti s běženci na lodi Diciotti znovu kritizoval země Visegrádské skupiny, kam patří i Česká republika, za jejich neochotu přijímat migranty z jiných zemí Evropské unie.

„Kdyby země EU schválily návrh Evropského parlamentu na reformu dublinského systému, neřešili bychom teď problém lodi Diciotti,“ řekl Tajani. „Tohle byl klíč k řešení, protože předpokládal okamžité přerozdělení migrantů,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme